Jahodinx

Jak se měří hory??

Např.: Mount Everest, atd..

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Dnes pomocí GPS a složité matematiky

Dříve se zaměřovali různými „dalekohledy“ se stupnicí a trigiometrickými výpočty (sinus, kosunus, tangent, kotanges)

Další odpovědi
manon

Měří se od hladiny moří – zatím různých. Něco o stanovení jednotné nadmořské výšky zde:
http://fyzmatik­.pise.cz/157030-cesky-vedec-zmeril-svetove-uznavanou-konstantu-w0.html
Doplňuji:
No a něco k samotnému měření:
"Měření nadmořské výšky

Dotaz: Jakým způsobem a podle čeho se měří nadmořská výška? A jak mohou přístroje v letadle měřit výšku když letí nad pokaždé jinak vysokým terénem? Děkuji. (irena)

Odpověď: Nadmořskou výšku lze měřit více způsoby. Nejpřímočařejší je geodetické měření, kdy vyjdeme od hladiny moře a postupně měříme vzálenosti jednotlivých stanovišť a vertikální úhly, pod kterými je z ostatních stanovišť vidíme. Jednodušší a méně přesné (spíše orientační) je pak barometrické měření využívající rozdílů atmosférických tlaků – se vzrůstající nadmořskou výškou klesá tlak. Zde však měření značně komplikuje počasí, díky němuž není ani na jednom a tomtéž místě tlak stále stejný. Další a asi nejpohodlnější možností je pak použítí systému GPS (případně jiné družicové navigace), kdy měřící přístroj přijme signál z několika družic na obloze a z těchto signálů a z informací dodaných družicemi o jejich aktuální poloze pak vypočte svoji polohu a nadmořskou výšku. Předpokládám, že letadla využívají barometrické měření a družicovou navigaci."

http://fyzweb­.cz/odpovedna/in­dex.php?hledat=nad­mo%C5%99sk%C3%A1+v%C3%BD­%C5%A1ka