Rokio

Když si někdo způsobí úraz sám, co to přesně znamená?

Znamená to, že si ho udělal schválně, při frajeřině, nebo při nehodě?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… no, většínou to znamená, že za to nikdo jinej nemůže, a je jedno, jestli si to udělal schválně anebo ne…

Další odpovědi
annas

A já sám, vždycky sám si všechno udělám … např. uklouznu na náledí, zlomím si nohu, špatně došlápnu, vyvrtnu si kotník, zakopnu, spadnu a rozbiju si kolena atd. Jiný si může způsobit úraz i z frajeřiny, předvádí se třeba při jídzě na kole, leze tam, kam nemá atd.

Mám pocit, že jste psal o vyvrtnutém kotníku, kdo vám to způsobil?

Sama jsem si zavinila několik úrazů sama, samozřejmě neúmyslně, nikoliv i při frajeřině, holt při neškovnosti.

Už jsem zde o tom někde psala. Nejnovější úraz na palci ruky asi před 2 či 3 měsíci.

Vytrhla jsem na zahradě kedlubnu. Chtěla jsem jí ukroutit kořen, ale vzdoroval. Chytla jsem tedy nůž, že kořen uříznu, ale místo v kedlubně skončil v mém palci. a zajel dost hluboko. Vznikla otevřená rána, která krvácela, aby se zacelila, nebylo zbytí jít prost zašít.

Svou vlastní nešikovností jsem si způsobila úraz. Jsem na to expert, na chirurgii s pořezanými prsty, rukama, dokonce i s propíchnutou tepnou mezi palcem a ukazováčkem jsem byla až příliš často.

Jednou, to jsem byla ještě mladá, když bratr řezal dřevo na cirkulárce, odebírala jsem je a nějak jsem pravou rukou „brnkla“ o pilu. Najednou kolem plno krve, pořezané prsty, zlomený prsteník držel jen na kousku.

Tím, že jsem tehdy hodně psala na psacím stroji, prsty jsem rozhýbala.

Možná se najdou tací experti, kteří si způsobí úraz sami. Vím, že i kdysi v minulosti kvůli tomu, aby nemusel na vojnu, si jeden mladík sám pochroumal ruku. Zřejmě pro něho bylo horší jít na vojnu než snášet bolest, když nenavštívil ani lékaře.

briketka10

Udělal si ho schválně. Protože potřebuje posudek od lékaře
na psychiatrickou poruchu, nebo chce být nemocný a válet
se doma.
Může se jednat i o poruchu: sebepoškozování.
Sebepoškozování se rodí z bezmoci nad prožívanými emocemi.
A nemusí jít jen o řezání žiletkou.

Ad yuko
Napsala jsi „Taky si ho mohu způsobit sama schválně z nějakého důvodu“
Jak jsi to myslela?

Jistě znáš ze svého okolí nepřizpůsobivé jedince, kteří se neštítí si přivodit
sami schválně úraz. Jen proto, aby byli dlouhodobě nemocní a získali touto
cestou onen invalidní důchod.

Několik jich jezdí ve drahých autech a mají Parkovací průkaz pro osobu zdravotně postiženou.
Na vlastní oči jsem viděla, jak jeden druhého nabádal, aby mu plnou popelnicí
zlomil ruku. Nadvakrát ji hodil na položenou ruku k zemi a ta pod tíhou křupla.
Postižený se nezmohl na slovo. Volali sanitku a řekli, že spadl doma ve vaně.

Bydlí u mě ve dvoře celá rodina takových „nemakačenků“.

ivzez

Může to znamenat cokoliv z toho, co uvádíš,
ale také třeba jenom nešikovnost, nepozornost, …

Hlavní je podle mne to, co zmiňuje McMerkurion:
že za vznik úrazu nemůže nikdo jiný.

_______________

@Dochy (doplňuji):

Úraz v lese (nebo jinde), kdy na někoho nepředvítalně něco
spadne (apod.) není úrazem, který by si dotyčný způsobil sám.
Proto tyto úrazy nezmiňuji.

yuko

Úraz si můžu způsobit sama nechtěně, prostě se to stane náhodou, nepozorností, doma, venku, v práci. Taky si ho mohu způsobit sama schválně z nějakého důvodu. Ale nejsem blázen, abych si chtéla úraz přivodit třeba proto, abych získala peníze od pojišťovny, mohla jít na nemocenskou nebo do inv. důchodu. Takže pokud si způsobím úraz já, nebude to proto, že jsem to chtěla.

lukas1912

Podle mně je nešikovnej a má na sebe dávat pozor ady se nezranil.

Dochy

Ad Mc Merkurion, ivzez:
Mám jednu výhradu, když píšete „nikdo jinej za to nemůže“. To podle mně nemůže být hlavní a jediné kritérium pro „způsobil si to sám“ (i když v mnoha případech to vyjde)…
Co třeba: Jde do lesa na procházku, zafouká vítr a spadne mu na hlavu suchá větev. Nezpůsobil si to sám a nikdo jinej za to nemůže. Vlezením do lesa automaticky nepředpokládáme, že na nás spadne větev. Něco jiného je případ kdy někdo jde po cestě a něco si čte (ok v dnešní době spíš vejrá do mobilu) a vrazí do sloupu. Tohle si už způsobil sám svou nepozorností. Sloupy jsou běžnou součástí ulice a je na nás dát si na ně pozor.

brazdarom19

Tak většinou to znamená, že to nebylo cizím zaviněním nebo nešťastnou náhodou. Sám jsem si takový úraz jednou také udělal ve své bývalé práci. Tehdy to ale byla opravdu moje chyba. Kdybych byl používal své ochranné pomůcky od https://www.uvex-safety.cz/ tak se mi nemuselo stát nic. Alespoň jsem se ale díky tomu ponaučil.

Mc Merkurion

Dochy, ale v tvém případě se totiž nejedná o „způsobil sám“, na což byla otázka, za tu větev může silný vítr a ochablá větev, i když na druhou stranu, nemáme za větru lízt mezi souškama >>> takže si za to opět může sám …

Dochy

Však to píšu, že v tomto případě si to „sám“ nezpůsobil.

Ale zároveň je to situace odpovídající tomu „nikdo jiný to nezavinil“ což se z Tvé odpovědi dá vyložit jako: „způsobil si to sám“

Mc Merkurion

… ale jo, pojišťovny na to maj kolonku: „vyšší moc“ a dostaneš kulový, jako když si to zaviníš sám …