joe779

Když si na dovolené v USA koupím notebook, budu muset při zpáteční cestě cokoliv platit (př. clo apod.)? Popř. co?

Nejlepší odpověď
cochee

Clo ne, protože podle aktuálního celního sazebníku je celní sazba na notebooky 0%. DPH ano, protože notebook svou cenou zcela jistě přesáhne hodnotu 22€, proto spadne do kategorie zboží, které při dovozu ze zemí mimo EU podléhá zaplacení DPH. Sazba DPH je (jednotně) 21%.

independent

no jo, ale v USA si musíš koupit laptop, když chceš notebook, lol

cochee

Notebook je jen označení laptopu pro velikost cca knihy, protože první přenosné kompy byly kufříkové. U nás jsme slovu notebook začali přikládat větší váhu než anglofonní země, nejen v USA, ale i v GB používají spíše termín laptop. Když se řekne „noutbuk“ u nás, tak si představíme výhradně přenosný počítač. V anglofonních zemích si představují hlavně jeho původní význam, tj. zápisník či diář.