vaiko

Když se vytvoří krevní sraženina má tělo nějaký mechanismus k jejímu odstranění?

Nebo prostě putuje tak dlouho až ucpe některou z důležitých cév?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tvorba trombů je tedy nezbytná při jakémkoliv poranění spojeném s porušením cévní stěny. Trombus se posléze zase rozpouští a průtok cévou je plně obnoven.

Trombus rozpouští enzym plazmin obsažený v krvi. Při rozpouštění trombů enzymem plazminem vzniká v krvi zvýšené množství D-dimerů, jejichž stanovení diagnostikuje nebezpečí embolie.

Bohužel přirozené rozpouštění trombů plazminem je pomalé a někdy nestačí
včas tromb rozpustit !!

http://prizna­ky.vitalion.cz/tvor­ba-krevnich-srazenin/

Doplňuji:
Já osobně jsem prodělal embolii se kterou se tělo dokázalo samo vypořádat, takže jsem díky enzymu plazminu přežil.