Tonie

Když se učím, je lepší jít spát třeba jen na dvě, tři hodinky nebo je lepší radši zůstat vzhůru celou noc?

Doplňuji:
(jde o to, že mám docela problém. chtěla jsem to zahrnout do jiné otázky, ale když už.. Poslední rok jsem měla velký problémy, doma s rodinou, s přítelem který se se mnou rozcházel a pak zase dával dohromady.. většinu druhého pololetí jsem prostě probrečela, noci jsem nespala a nebyla jsem schopná se soutředit. Od vánoc se se mnou rozešel tak třikrát, ale to je.. fuk. Prostě jsem byla dost mimo a co mi normálně škola moc nejde, tak teď jsem si totálně pokazila chemii..
Chemie mi nikdy nešla, vůbec jí nerozumím a když mě to má někdo doučit, vidím na něm akorát tu otrávenost že se se mnou musí zrdžovat a pak to urychluju aby člověk už mohl dom a nemusel se se mnou otravovat.. Takže v chemii jsem silně plavala.
Teď mi ale vycházela čtverka. Minulý týden jsme psali test. Myslela jsem, ž ejsem teorii vcelku zvládla a že si tu čtverku aspon potvrdím, no.. Naše paní učitelka na chemii dala známky na internetový systém dnes v sedm hodin večer. Následně napsala jedné holce od nás ze třídy, Andreji aby pár lidem vzkázala že budou vyvolaní. Z testu jsou dostala za pět (netuším proč 5, u teorie jsem toho měla vážně dost..), ale mezi lidma na zkoušení jsem nebyla jmenovaná.
Jenže se mi to zdálo nějaký divný. Kolem půl osmé jsem paní profesorce napsala mail že jestli si ještě nemůžu dopsat jeden starý test co mi chybí.. abych si vylepšila o malinko průměr.
Milá paní profesorka mi odepsala o půl desáté. A napsala mi, že mi vychází nedostatečná a že jestli si to chci opravit, mám se na zítra naučit názvosloví a teorii.
To se jako.. smí?
Já do dnešních sedmi nevěděla co dostanu z testu a myslela jsem, že mi pořád vychází 4. O půl desáté mi paní profesorka řekla že se mám naučit nebo propadnu.
A já teď.. nevím co dělat..
Ráno to s ní jdeme zkusit řešit s děckama a jestli jí to bude jedno, jdem za naší třídní.. nemám šanci se to teď naučit, ubrečená s bolestí hlavy kdy v sobě mám jeden paralen a půllitra kávy, je mi zle a už jsem několik nocí pořádně nespala takže usínám i tak..
Nevím, jestli je jako ta naše paní profesorka na hlavu nebojestli se vám to zdá normální?

Odpovědi
Ar

Tonie, já bych řekl, že ani jedna alternativa není dobrá. Pokud by šlo o jednu noc tak budiš, ale učit se takto soustavně je špatné. Když se pořádně vyspíš tak to do té hlavy poleze daleko rychleji, než do unavné a nevyspalé mysli. Nakonec zjistíš, že máš více času než jsi se domnívala.
Doplňuji:
Tak v tomhle případě nezbývá než šprtat dorána. Udělat kafe, po hodince na 10 min ven na vzduch a znovu šprtat a takhl dokola. V tvém mladém věku to organizmus jednu noc vydrží a horší než za 5 to už stejně být nemůže. Spát hodinu nebo dvě je horší než nespat vůbec, to je člověk pak ja praštěný, alespoň u mě to tak funguje.
Tak honem vypnout net a mazej se učit názvosloví a teorii. Držím palce ať to dáš.

anonym

Tonie, pokud Ti ještě moje odpověď nějak pomůže, tak by bylo nejlépe se zkusit jít vyspat. Alespoň tak do 4.-5. hopdiny ráno, natáhnout si budík a sednout k té chemii ráno. Názvosloví není nijak složité se naučit, co myslí profesorka teorií, to nedokážu posoudit. Zřejmě to je ale to, co jsi měla v tom testu.
Na profesorku se zbytečně nezlob, ta netuší, zda máš milostné nebo jiné trápení, pokud jí to sama neřekneš. Také Ti na maily nemusela odpovědět vůbec a bylo by to ještě horší. Věř tomu, že na své chování profesorka právo má a neboj se, že si je nedokáže zdůvodnit. Alespoň víš, co Tě čeká a na co se máš připravit. kDyž za ní ráno péůjdete, buď slušná a snaž se s ní domluvit po dobrém, aby Ti dala na vyzkoušení třeba čas ještě den, dva.
Má rada je zkusit se alespoň trochu vyspat. Ráno je opravdu moudřejší večera a problémy se za světla nezdají tak chmurné.
Uvědom si, že vůbec nejhorší varianta, která Tě může potkat je, že budeš opakovat ročník. No a co? Ani kvůli tomu se svět nezboří. Je tu možnost dělat na konci prázdnin reparát. Měla bys sice zkažené prázdniny, ale alespoň by ses tu chemii naučila.
Pokud budeš příště s někým nějaké učivo probírat, tak v první řadě mysli na to, zda už tomu rozumíš. Jestli se Ti ten, kdo Ti s učivem pomáhá, zdá být myšlenkami jinde a máš pocit, že ho zdržuješ nebo obtěžuješ, na to vůbec nehleď.
Držím všechny palce, aby to dopadlo dobře.
Dej vědět, jestli se Ti podařilo tu chemii zvládnout.

mundo

Asi moja rada tiez prichadza neskoro, ale tak aspon do buducnosti. Musis si urcit, aky si typ, darmo sa budes ucit rano, respektive po skole, ked si nocny typ, alebo naopak, darmo sa budes ucit v noci, ked si ranny typ. Bohuzial ja som az v 5 rocniku na vysokej pochopil, ako sa ma clovek ucit. Ja som napriklad nocny typ. Den pred skuskou som spal do 20:00, resp 00:00, potom som odpocinuty vstal, celu noc sa ucil a nesiel spat, kym som zo skusky neprisiel domov. Ked sa mi stalo, ze som si na 2hodiny pospal, vsetko mi z hlavy vyfucalo…
Mozog si pamata prvych a poslednych 20 minut, cize je hlupost ucit sa v kuse viac ako 40 minut. Najlepsie je sa ucit 30 minut a potom dat prestavku na 5–10 minut(najlepsie je si zavriet oci a oddychovat, lebo keby si pozerala TV, bola na internete, tak sa mozog nevypne maze s Ti to, co si sa uz naucila).
Postup ucenia je najlepsie taky, ze najprv si cele ucivo precitas a zvyraznovacmi podciarknes to najdolezitejsie a snazis sa to pochopit. V 2 kole citas od znova, ovela viac pozornejsie a po kazdom odstavci/stra­ne/kapitole si to v mysli zopakujes a v 3 kole si to vsetko precitas znova. Najlepsie je zacat sa ucit pred pisomkou par dni, aby sa Ti to pocas spanku stihlo ulezat.
PS: Moji obaja rodicia maju vystudovanu Chemicku vysoku skolu, otec dokonca prednasa na VUT v Brne v danom obore a aj tak si mi raz stalo, ze som mal na gymnaziu z Chemie na vysvedceni 4. Dnes som inzinier ekonomie a mam dobru pracu. Znamky vela v zivote neznamenaju, len sa treba posnazit nejak prejst do dalsieho rocnika… Kludne chod za ucitelkou aj sama, velmi sa jej ospravedln, nahod psie oci, aj slzy. Povedz jej, ze na chemiu nemas bunky, ze chemia je o logike a ze teoria sa zle uci, ked problematike nechapes a ze ju prosis este o poslednu sancu, ze nechces sklamat rodicov,…Vela stastia!

venkovan

Když budeš celou noc vzhůru a nejsi na to zvyklá, ničemu si nepomůžeš.
Chemie ti sice nešla, ale je to celkem zajímavý obor. Tipl bych, že se jí jen zbytečně bojíš a neumíš si v ní mnohé přestavit aby se ti lépe učila a vnímala. I ten obyčejný chleba je ve své podstatě kus chemie.
A profesorku bych požádal o zkoušku po neděli.
A to ostatní v osobním životě – nezávidím ti je, ale musíš se naučit určovat priority.
Lépe se učí ráno. Ale opět, pokud je člověk na to připraven – není ospalý apod.