ivosek2

Když se někdo narodí na Slovensku a jeho/její rodiče jsou Češi jakou má národnost?

Nejlepší odpověď
arygnoc

narodil som sa a vyrastal som v bratislave.

doma sa hovorilo slovensky, maďarsky a nemecky (a prešpuráčtinou).

z maminej strany bola babička rakúšanka maďarského pôvodu, dedo ukrajinec (v tejto domácnosti sa ešte hovorilo i francúzsky – taká bola výchova, a anglicky, ruština [ukrajinština] bola samozrejmosťou), z otcovej strany babička moraváčka a dedo slovák (a tu zasa pribudla >moravština<, teda český jazyk).

no vidíte, a ja som podľa matriky slovák.

;-Q

Další odpovědi
johana 56

Máme v rodině dva rozdílné případy.Rodné listy dětí vystavily dvě různé matriky,příslušné k místu porodnice.

Jednomu dítěti byla zapsána česká národnost.
Otec i matka oba Češi,rodiče z otcovy strany také,,z matčiny Slovenka a Čech.

Druhému dítěti byla zapsána slovenská národnost.
Otec Čech,matka původem Slovenka (po provdání se do ČR přijala českou národnost),rodiče z otcovy strany oba Češi,z matčiny oba Slováci.

Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/N%C3%A1rod­nost

marci1

Národnost má takovou, ke které se hlásí jeho rodiče. 🙂
Doplňuji:
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/na­rodnost

ivzez

Národnost má podle rodičů.

@ Johanna:
Národnost se změnit nedá, změnit lze jenom občanství.

johana 56

Cituji z vloženého odkazu:

„Poslední významný přelom pak nastal po listopadu 89. Sčítání v roce 1991 občanům poprvé umožnilo vybrat si národnost – bez významnější změny její definice – zcela bez omezení, počínaje rokem 2001 pak navíc lze uvádět i národnosti dvě.“

„Národnost bývá často zaměňována za státní občanství (Evropská úmluva o státním občanství). Státní občanství je na rozdíl od národnosti příslušností k určitému státu. Státní občanství umožňuje občanům podílet se na řízení státu především pomocí voleb, zatímco národnost tento akt neumožňuje. Listina základních práv a svobod deklaruje národnostní a etnická práva občanů a mezi nimi též právo svobodně rozhodovat o své národnosti, které není ničím omezeno ani podmíněno (čl. 3 odst. 2).“