Marty Koller

Když natočíte video mobilem na výšku, a je to na videu špatně vidět, dá se z toho udělat široké video? V čem ?

Odpovědi
hard work

Myslím, že už je pozdě. Z toho si akorát vem poučení a příště toč na šířku. Je to lepší.

Dochy

Mělo by to jít i v běžných programech pro konverzi (format factory, virtualdub …) a samozřejmě v jakémkoli videoeditoru.

Teď si nejsem jist, jestli jsem správně pochopil otázku. Samozřejmě nemůžeš z videa vydolovat něco co tam není. Video můžeš otočit, můžeš jej oříznout apod. Můžeš i zvětšit rozlišení, ale nevykouzlíš tam detaily, které v původním nejsou – tj. video by pak bylo „rozmazané“ (existují filtry, které to rozmazání potlačují, ale platí to co jsem psal dříve – v tom videu už nikdy nebudou podrobnosti, které chyběli v původním – ty filtry jen dopočítávají a odhadují „hrany“ aby to vypadalo ostře)

elkon

Nedá, bylo by to zkreslené. Natáčet videa na výšku je hloupost. Doma také nemáš televizi na výšku.

mosoj

Nelíbí se, že. Kompozice na výšku nejde použít na vše, zejména u dnešních ultraširokých formátů. Je to mimo optiku lidského oka.
Jediné co by šlo udělat je výřez na šířku. Má to dvě úskalí. Jedná se o výřez, vše co je mimo výřez je nenávratně pryč. Také musí být původní video natočené v dostatečném rozlišení aby byl výřez ke koukání!! Výřezem vždy snížíš pixelovou velikost obrázku, čímž snížíš rozlišení tedy PPI (DPI).

Dochy

elkon: Proč zkreslené? Oříznutí a některé transformace lze udělat bezztrátově (u některých kodeků)

elkon

Nevím co chceš dělat za transformace na úzkém obrazu. Když ho roztáhneš do šířky, bude to zkreslené (vše bude vypadat tlusté).

Dochy

Záleží kde je detail, který chce prezentovat. Většina videí, zvláště těch točených na výšku, stejně obsahuje z velké části jen výplň bez užitečného obsahu. Pak při přehrávání na PC to užitečné není vidět, protože kvůli výšce je video zmenšené a v podobě úzkého svislého proužku. Tam by ořez bez změny proporcí pomohl. Ale je otázka co přesně vlastně Marty chce. Původně jsem to pochopil tak, že je video natočené OK, ale mobil to otočil na výšku (někdy to některé dělají – při manipulaci s mobilem nakonec mobil nepochopí, jestli se nahrává/fotí naležato nebo nastojato)