Nevíte, jak je to s placením mateřské dovolené? Více v popisu.

Po včerejší debatě padla zmínka s přítelkyní, že kdybychom si pořídili dítě, tak by jako Slovenka (která nemá odrobený potřebné roky) by neměla nárok na podporu jako matka budoucího dítěte. Že se bere jako cizinka a že by nedostala žádné peníze, kdyby byla na mateřské. Já jsem Čech a ona tu robí / pracuje už takové asi skoro dva roky. Jak to tedy funguje??

Původní neotázka
Když mám přítelkyni Slovenku a měli bysme dítě..

Odpovědi
ivzez

Mateřská dovolená je volno, které na péči o dítě poskytuje zaměstnavatel.
Mateřská dovolená se neplatí, ale čerpá.

Vám ale pravděpodobně jde o peněžitou pomoc v mateřství (PPM),
co je dávka nemocenského pojištění, kterou vyplácí OSSZ.

Jestli je tu Vaše partnerka řádně zaměstnána a jestli její zaměstnavatel
odvádí sociální pojištění, je i nemocensky pojištěna.

K přiznání PPM je potřebná účast na nemocenském pojištění
v délce minimálně 270 kalendářních dnů a trvání nemocenského
pojištění v době vzniku nároku na PPM.
[Případně nástup na PPM v ochranné době max. 180 kalendářních
dnů po zániku nemocenského pojištění.]

Přesné informace k PPM získáte na OSSZ.

Pokud by Vaše partnerka podmínky pro přiznání PPM nesplnila, měl by
být od porodu nárok na rodičovský příspěvek, který vyplácí úřad práce (ÚP).
Přesné informace k RP získáte na kontaktním místě ÚP.

Jestli tu Vaše partnerka legálně pracuje, měla by
být pojištěna stejně jako všichni osrtatní zaměstnanci.
(Jak to má s nemocenskou v době nemoci?)

Drap

Co se týče mateřské tak by musela splnit potřebnou dobu pojištění tj být účastná nemocenského pojištění do systému nemocenského pojištění ČR, doporučuji kontaktovat správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit. Co se týče rodičovského příspěvku, tak nárok má rodič trvalým pobytem a žijící v ČR na nejmladší dítě v rodině. Dávku vyřídíte s rodným listem dítěte na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.