Matiselis

Když mám do elektronické zásuvky zapojený kabel, který nic nenapájí, žere to elektrickou energii?

Jde o to, že mi ze zásuvky vede prodlužovací kabel, do kterého si pak zapojím nabíječku k notebooku. Je pro mě pohodlnější ten jeden konec nechat stále v zásuvce než myslet na to, že ho vždy budu muset zapojit do zásuvky, když budu chtít jít s notebookem na zahradu.
Snad je situace pochopitelná.
Děkuji

Nejlepší odpověď
Dochy

Spotřeba tam bude, podobně jako existují ztráty i třeba v dálkových vedení. Ale u nezatíženého kabelu bude spotřeba běžnými spotřebiči neměřitelná. Nemusíš to řešit. Odhadoval bych náklady něco jako 1–10 halířů za 100 let. Dalo by se to i spočítat, ale…

Doplňuji s ohledem na orientační výpočet v diskusi. Roční náklady na elektřinu u nezatížené 10m prodlužky by mohli být někde kolem 10−24 – 1023 kč ročně. Tj ani za dobu předpokládané existence vesmíru by stále nebylo reálné něco zaplatit (při aktuálních cenách)

Další odpovědi
elkon

Tato zásuvka není elektronická, ale elektrická (silová zásuvka 230V). Prodlužovák může být zapojen bez problémů. Když není odběr, není spotřeba.

aliendrone

Jen dodám k elkonovi, že na ten „kabel na zahradě“ (přesněji na konec se zásuvkou/ami) může i napršet a PAK by se ti NEMUSELO líbit na něj sahat, když je mokrý (pokud je zapojený do sítě). Už ti někdy přišlo vynadat 230V? 😉

Filip84

Spotřeba tam nebude, bude tam ztráta, ale s ohledem na tu skutečnost, že asi nemáš prodlužovačku dlouhou 15,000 m, ale 3 m, nebo tak něco, tak ta ztráta bude zcela zanedbatelná, třeba 0.00000000000­000000000000000000000000­000000000000000000000000­000000000000000000000000­000000000000000000000000­000000000000000000000000­01 W / rok. 😅

Je to dáno odporem ve vedení, pregnantněji by Ti to tu vysvětlil někdo zaměřenější na technické a přírodozpytné vědy.

Vítr se změní“ v případě, že tam bude nějaká přepěťová ochrana, nebo jiná elektronika, pak už to bude žrát klidně i jednotky wattů, nezatížené.

paul1

Některé prodlužovačky mají vypínač s kontrolkou, která při zapnutí může mít minimální spotřebu.

aliendrone

Dochy>>> Striktně MÁŠ pravdu, chmeyde! 😉 🙂 Jen bych si přál, aby tvůj odhad ceny spotřeby nezatíženého prodlužováku byl pravdivý. Což BOHUŽEL (při současném trendu) tak NEVYPADÁ. 😕

Dochy

To je výzva… Asi to budu muset někdy dopočítat. Máte někdo můstek (či multimetr s RLC měřením) abyste změřili alespoň orientačně kapacitu fáze v prodlužováku??? 😉

Dochy

Udělal jsem na rychlo výpočet-odhad pro 10m prodlužku (parametry viceméně náhodně posbírané z různých zdrojů takže opravdu jen orientačně)

délka 10m, šířka žíly 1mm, vzdálenost 2mm, izolace PVC – er=4, rezistivita kabelu 20Ohm/km

⇒ kapacita cca 177pF
⇒ Xc cca 18MOhm
⇒ proud cca 7E-13 A
R (pro cca 5m) 0,1 Ohm
P=I2 *R = 5 E-26W
Q(100 let) = 4,4 E-20Wh tj cca 2,7e-19 kč

Takže jsem se s tím halířem za 100 let o pár řádů seknul.
(a nebo jsem to zvrtal někde s těma „výpočtama“)
(( a nebo obojí 😉 ))

Dochy

chybička, počítal jsem 6kč za Wh a ne 6kč za kWh 🙂
takže cena by pak byla 2,7e-22kč

Matiselis

Děkuji