alik360

Když jsem mimo EU ale mám zaplou vpn na Česko tak se mi počítají data jako v Česku nebo to tak nefunguje

Když jsem mimo EU ale mám zaplou vpn na Česko tak se mi počítají data jako v Česku nebo to tak nefunguje a pokud ne tak jak to funguje

Odpovědi
Filip84

A jako jaký datový přenos myslíš, myslíš paketová data, přes cellulární digitální bezdrátovou síť poskytovatele služeb elektronických komunikací, neboli WWAN? Přes WLAN je to asi Wurst, ne?

Samozřejmě, že „to tak nefunguje“, ta otázka vyvěrá z hlubokého nepochopení principu fungování digitálního cellulárního radiového spojení.

Já to vysvětlím na GSM 900:

Uživatelský terminál potřebuje identifikovat uživatele, což se děje prostřednictvím informací zapsaných na chipu SIM karty.

Takže uživatel vloží do uživatelského terminálu SIM kartu a uživatelský terminál zapne. Po zadání PIN kódu začne uživatelský terminál automaticky hledat nejbližší základnovou stanici BTS (berme, prosím, pro toto, že uživatelský terminál je SingleBand GSM900, ano?). Jakmile uživatelský terminál základnovou stanici najde, vyšle automaticky USSD kód se žádostí o přihlášení stanice do sítě. Když to bude, třeba, SIM karta 230 01 TMCZ a základnová stanice bude 230 02 O2CZ, no tak základnová stanice registraci uživatele umožní, ale pouze v rozsahu tísňového volání na linky 911/112, a na uživatelském terminálu se to projeví nápisem „no cell“, nebo tak něco, takže – krom volání na číslo 911 / 112 – uživatel nevyšle hovor, nepřijme hovor, nevyšle SMSu, nepřijme SMSu a nenaváže paketové připojení přes technologii GPRS nebo EDGE.

Přesně, naprosto přesně, na stejném principu funguje mezinárodní roaming. Uvedu příklad, ještě než byl ten EU roaming „zdarma“, no tak já jsem přijel do Głuchołaz, už po cestě jsem si ručně vybral síť roamingového partnera, no a nejprve jsem se přihlásil do sítě, a úplně na začátku mi BlackBerry 9900 psalo „pouze tísňová volání“. Za nějakou desítku vteřin až minutu se mi zobrazilo normální připojení do BTSy, to znamená, že se mi zobrazil název poskytovatele služeb elektronických komunikací, ale vpravo nahoře bylo „GSM“, to znamená, že jsem nebyl připojen k paketovým datům. Za další minutu se „GSM“ změnilo na „edge“, což znamená, že jsem byl připojen k paketovým datům, ale bez připojení k APN blackberry.net. A, následně, se „edge“ změnilo na „EDGE“, což znamená, že jsem se připojil k paketovým datům i k APN blackberry.net.

Na tom se to dobře presentuje: nejprve ti síť pustí terminál do sítě, to ti pustí každý, i bez SIM karty, abys mohla volat na tísňovou linku. Pak si pošle kódy, protože BTSa, samozřejmě, „vidí“, že nejde o účastníka její sítě. BTSe dojde kód, že uživatel má sjednán roaming do její sítě, tak „vpustí“ SIM kartu na příchozí a odchozí hovory, a dál komunikuje se SIM kartou. Dozví se, že uživatel má povolen paketový přenos dat, tak zapne paketový přenos dat. A dál komunikuje se SIM kartou a dozví se, že uživatel má zapnuté služby BlackBerry, tak pustí SIM kartu do APN blackberry.net. A hlavně ten poslední krok trval klidně i tři minuty.

A jak bys, prosím pěkně, mohla na tomto, nějakým uživatelským nastavením, něco změnit? 🙃😅 Prostě ta BTSa moc dobře ví, co za „typa“ má vpuštěného do sítě dřív, než Tě do té sítě – vůbec – pustí. Když si uvědomíš, že GB dat může stát v roamingu i stovky tisíc, není se poněkud čemu divit, ne?

Theoreticky to, samozřejmě, lze obejít, klonováním / hacknutím SIM karty, ale to už je úplně jiný level, a ve většině států světa by Tě za něj „ubytovali“, a pak vyhostili, pokud by Tě chytli. 👌

https://www.id­nes.cz/mobil/tech-trendy/gsm-0000-kody.A040528_526­2574_mob_tech

Dochy

Předpokládám, že Ti jde o data účtovaná v rámci připojení mobilu.

Struktura:

  1. Mobil se připojí k nejbližší základnové stanici a veškerá komunikace jde přes tuto stanici. Vzhledem k dotazu předpokládám že jde o stanici v zahraničí, tudíž s účtovanými roamingovými daty…
  2. Mobil nebo PC přes mobil (zařízení) se připojí po internetu na VPN. Veškerá tato data procházejí spojením dle bodu 1
  3. Zařízení se připojuje s pomocí VPN kam zrovna potřebuje. Tato komunikace je zapozudřena ve VPN komunikaci.

Důsledek:
Požadovaná data jsou přes VPN, VPN provoz je realizován mobilem v rámci roamingových dat. Za všechna přenášená data platíš jako za roaming. Nikoho vcelku nezajímá kam a přes koho se v rámci internetové relace připojuješ, důležité je, že vše je u Tebe realizováno přes mobilní datový přenos v zahraničí, tj. roaming. Navíc pravděpodobně v rámci VPN těch přenesených dat bude o něco víc než kolik by se přenášelo napřímo bez VPN (nemusí platit vždy, někdy VPN může být úspornější kvůli použité kompresi)

Michálek1245

Počítají se vám data jako ve státě, kde jste. Jen ten počítač je virtuálně připojený na server v České republice. Já takhle třeba sleduji Oktagon stream a další věci s geolokací. Typicky to dělá třeba archiv České Televize, který fakt, a nevím proč, má poměrně složitě nastavenou geolokaci. To nechápu.