Rokio

Když je v rodině více zvířat, je jedno dominantní a zbytek se podřídí?

Nebo mezi nimi panuje něco jako rovnoprávnost?

Odpovědi
Filip84

Kočka je individualistické zvíře, s člověkem sdílí domácnost, protože je domestikována už XX,XXX let, minimálně, a protože se jí to vyplatilo. Pro psa je, etologicky, kočka lovná zvěř.

Pes je smečkové zvíře, a s člověkem sdílí domácnost, protože je domestikován, a protože už tato domestikace trvá rovněž, minimálně, XX,XXX let, tak pes bere člověka jako psa, jako člena svého rodu. Proto, pokud je pes v rodině řádně socialisován, tak respektuje sociální hierarchii, a pokud má pevné vedení, je spokojený.

Vztah psa s kočkou je komplikovaný. Pes kočku bere jako součást smečky, protože tak jsou nastavena pravidla a obecně s ní bude soupeřit o lepší postavení. Kočka psa maximálně tolleruje, snaží se s ním vyjít po dobrém, ale nic víc.

U nás to fungovalo vždycky tak, že kočička byla pod psem. Kočička dostala žrádlo na vyvýšené místo, aby do něj psi nemohli, a jinak byla kočka stejně venku, domů se chodila jenom nažrat, nebo v zimě. Měla krabici, a když psi šli do krabice, tak dostali sekec, a hotovo. A psi, pokud se jim pravidla jasně nastaví a vymáhají, tak to párkrát zkusí, ale pak je dodržují.

Jinak když psi kočku „drandili“, tj. ukazovali jí svou dominanci, on na ní skočí z vrchu, pes si k tomu i vytáhne kládu, ale to je asi tak celý příběh, on jí nic moc neudělá, tak jednoho psa kočka postavila do latě, dostal vyfackované drápky, a ode mne přidáno, že se pouští do kočky, když na to nemá, a pak si ještě stěžuje, druhá psice kočku „drandila“ běžně a kočka se o ní ještě třela. Prostě dát jasně najevo, kdo kam patří, a jinak je nechat, oni se sžijí.

Drap

U různých jedinců to bude různé. Pokud je pes a kočka, tak si na sebe dříve či později zvyknou a nedělá to problém. Problém by zřejmě vznikl dát dohromady dospělou kočku a dospělého psa

Lgee

Kočka je zvíře, pes je otrok.

cappuccino

Jednou jsem videla farmare, jak chodi krmit sve ovce. Byly tam i slepice a kachny. Pes, jakmile tam prisel, zacal delat poradek a vsichni ho poslouchali. Citil se tam proste panem!

Filip84

Jako jak, jako když máš doma více psů, nebo když máš psa a kočku, nebo krávu a křečka, nebo jak?

Rokio

Filip: Zajímá mě to hlavně, když je v rodině pes a kočka.