Complex

Když je u baterek uvedeno „alkalická“, tak to znamená, že se dá nabíjet nebo se ty nabíjecí rozpoznávají jinak?

Nejlepší odpověď
Kepler

Je-li uvedeno pouze „alkalická“, tak nabíjecí není, je to normální jednorázová baterie. Pokud je tam „rechargeable“ jedná se vlastně o akumulátor a nabíjecí je. Může to být i jiný článek, než alkalický.

Další odpovědi
aliendrone

Jen dodám ke Keplerovi >

Ve skutečnosti lze regenerovat i jednorázové chemické články, pokud se ví jak na to, za podmínek:

  1. nesmí dojít k úplnému vybití článku
  2. nesmí se překročit nabíjecí napětí (je zpočátku o chlup nižší, než u akumulátorů, postupně se musí zvyšovat)
  3. malý nabíjecí proud (NESMÍ docházet k zahřívání článku!! > nabíjíš dlouho, AA obvykle 36h)
  4. nesmí se přebíjet (musí se včas odpojit!)

Bohužel si přesné hodnoty už nepamatuji, přišlo se na ně metodou pokus-omyl. Takhle jsme krmili burelové tužkovky do walkmanů za bolševika. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit rozumné zregenerování obyčejných burelových AA cca 8× (někde jsem četl, že jsou i tací, kteří tvrdí o dost cyklů více, no možná měli lepší know-how nebo co, nwm!)

Ještě bych dodal, že u alkalických kromě toho, že jsou dražší se nemusíš bát že ti „vytečou“, když je v přístroji zapomeneš, mají větší kapacitu (výdrž), než obyčejné jebky od čongů. :)

dubraro

Alkalický článek je zpravidla jednorázový. Existují i alkalické akumulátory RAM, ale příliš se neujaly.

Zdroj: https://coptkm­.cz/portal/re­posit.php?acti­on=0&id=17718&re­vision=-1&instance=1

cochee

Alkalický článek (na článcích je většinou anglický výraz „alkaline,“ avšak není to pravidlem) je primární, tedy nenabíjitelný, když nyní odhlédnu od poznámek kolegů, že někdo opatrně nabíjel s částečným úspěchem primární články. Na nabíjecím článku zrovna tak může, ale také nemusí, být uvedeno „rechargeable,“ vždy však lze takový nabíjecí článek poznat podle číselného údaje o jeho kapacitě, tedy na v současnosti vyráběných článcích číslo v rozsahu přibližně 750 – 2700 doplněné jednotkou mAh – miliampérhodiny, zde mluvím o článcích nejobvyklejších velikostí, tedy AA a AAA (tužkové a mikrotužkové baterie).

aliendrone

cochee>>> U primárních článků se používá termín „regenerace“, místo obvyklého „dobíjení“ právě proto, že NEJSOU určeny k opakovanému použití, jako akumulátory. Primární alkalické „nabíjet“ LZE, ovšem o dost komplikovaněji, než akumulátory. https://techn­et.idnes.cz/test-kazda-baterie-jde-dobit-i-ta-nenabijeci-specialni-nabijeckou-pxi-/tec_technika­.aspx?c=A101004­_080940_tec_techni­ka_nyv

cochee

To je pro mě nová info, díky, netušil jsem, že existuje na toto komerční nabíječka.

aliendrone

dubraro>>> Podle toho co tam píší je ten tzv. RAM akumulátor normální burelový článek – tedy klasický bolševický s uhlíkovou katodou a zinkovou anodou (v životě jem neviděl článek s elektrodou z burelu). Nebo mi něco uniká?

cochee

Článek z dubrarova linku je poněkud zjednodušený a zkreslující. Stavba RAM je sice téměř shodná se suchým článkem, ale jsou tam jisté maličkosti, avšak pro nabíjitelnost velmi důležité. Například do burelové pasty je přidáván sulfid barnatý, který zlepšuje „cyklovatelnost“ či jak to nazvat a zamezuje vzniku nerozpustných sloučenin manganu (myšleno kromě toho burelu), dále je přítomen katalyzátor – ZnO, který eliminuje vznik plynného vodíku během nabíjení. Dále, zinek u RAM není zinkový kalíšek, jako u suchého článku, ale je to suspenze zinkového prachu v nějakém gelu a teprv pomocí jiného kovu je z toho vytvořen terminál (pól) – jak je to přesně fyzicky vyrobeno ale nevím. Mimochodem, zaměnil jsi anodu s katodou (zinek je katoda) a také se mýlíš v tom, že uhlík je elektroda – elektrodou je opravdu ten burel (směs burelu a grafitu) a ta uhlíková tyčka je tam proto, že je pevná a lze na ni nasadit kovovou „čepku“ tvořící terminál. V burelo-uhlíkové pastě by ta čepka zcela jistě nedržela a navíc si troufám tvrdit, že kov čepky a burelová pasta by dělaly samy o sobě článek, protože mají různý standardní elektrodový potenciál, čemuž je použitím uhlíku místo kovu zabráněno.

Kepler

No jo, s tím vytékáním baterek, to bylo nadělení. Vášnivé baby donutily vytéct i robertka…

aliendrone

:D :D :D :D :D :D :D :D :D umíráááááááááám!!

Kepler

KONEČNĚ!

aliendrone

Nakonec jsem to přežil, no nenakrkne to? ;) :D