Kryšpín

Když dojde k poruše ponorného čerpadla na vodu 400 Volt do jaké vzdálenosti je nebezpečno?

Samozřejmě ve vodě v blízkosti čerpadla vyrobeného u šlendriánských asiatů.

Nejlepší odpověď
led

V prípade správneho zapojenia, poistka hneď odpája prívod elektriny do čerpadla.

Ale v jednom máte pravdu, nielen u „šlendriánských asiatů“ ale u zariadení riadne atestovaných v zmysle zákonov a vyhlášok, som sa stretla s fázou na kostre, modrym vodičom ako fázovým (živým) a podobne nielen u „šlendriánských asiatů“, ale aj u výrobcov s priemyselnou tradíciou a perfekcionalizmom u našich západných susedov (západne od Ašu).

Pre zaujímavosť, naše normy boli prísnejšie než nemecké.

Další odpovědi
elkon

To je jedno kde je čerpadlo vyrobené. Stačí špatně zapojené. A záleží na vodivosti vody v daném místě.

hapiky

Vše je dané jedním novým hloupým předpisem. Dříve byla fáze vždy na levém kolíku a to bylo status quo. Jiné zapojení bylo chybné, což bylo bezpečně správné. Všechny dovážené spotřebiče to musely mít tak zapojené. Dnes fáze může být i na pravém kolíku a to vede k občasným problémům, hlavně u starších spotřebičů.
Nejhorší je, když je v jedné zásuvce fáze vlevo ve druhé vpravo.
U dovážených spotřebičů je žádoucí si schéma zapojení zkontrolovat a zapojit, tak,aby byla fáze vždy na levé straně(u většiny to ale není nutné).

Hlada

Žádné takové nebezpečí nehrozí.
Kdyby došlo k proražení izolace motoru a fáze by se dostala na kostru, jištění by čerpadlo odpojilo. I kdyby nezafungovala ochrana, čož je v praxi mimořádně nepravděpodobné, nic by se nestalo. Vzniknul by napěťový spád mezi košem a dnem a tam se nikdo nevejde.

Dochy

led: Mám s tím tvrzením „…poistka hneď odpája…“

  1. pojistka ihned nic neodpojí, v dokumentaci je i uvedeno za jakého přetížení pojistka musí vypnout v jakém čase a ty časy jsou od milisekund po desítky sekund
  2. v závislosti na druhu poruchy a vodivosti vody a prostředí není vyloučena situace, že přístroj bude nebezpečně probíjet ale přesto to nestačí k vybavení pojistky/jističe.

Pro člověka nebezpečný proud je v řádu desítek miliampér, jištění je typicky na desítky ampér (v případě 3f zásuvky u domu obvykle 16 nebo 25A). Vodivost vody je dost různá podle rozpuštěných látek.

led

Dochy, máte pravdu, ale…
Odpovedám pre laikov, ktorým jemné odborné odtiene, aj keď dôležité, nič nehovoria.
Ako napríklad „vypínač, istič, musí odpájať živý vodič, fázu…“, len sa skúste pozrieť v koľkých zariadenia sa vypína nulák (a je to „vraj“ atestované)
napríklad tie viacnásobné zásuvky s vypínačom v predlžovačkách, alebo stojanové lampy najčastejšie so zaliatými zástrčkami (kde dokonca fáza je modrý vodič a čierny je nulák a pritom na kostru je prichytený modrý. Nedalo mi, neverila som, tak som rozrezala zástrčku a pozrela na jej črevá)

Dochy

Jistič ano, u vypínače to nejspíš nebude tak přísné (když už nám norma dovoluje připojit fázi „vpravo“) – pak ani u lamp není zaručené na kterém vodiči bude fáze a na kterém nula z čehož pak plyne i nemožnost dodržet pravidlo "vypíná se fáze). Ty slušnější spotřebiče alespoň vypínají oba vodiče zároveň.

Stojanové lampy – často bývají jen dvou vodičové, opět je pak těžko říct na kterém vodiči bude fáze.

„kde dokonca fáza je modrý vodič a čierny je nulák a pritom na kostru je prichytený modrý.“ – tak tohle už je problém a zasloužilo by to omlátit prodejci či výrobci o hlavu a případně i podat trestní oznámení. Opravdu připojena fáze na kostru? Opravdu to zařízení bylo ve třídě I? Zpravidla bývají dvouvodičové, ve třídě II.

K „Odpovedám pre laikov“ – tak speciálně laikům nebudu tvrdit, že je všechno naprosto bezpečné. Radši je poděsím, čímž zvýším šanci na jejich dlouhý a klidný život a sobě šanci na přežití na svobodě 😉

led

„fáza je modrý vodič a čierny je nulák“
Tiež som tomu neverila, kým som si to so zvolením majiteľa predajne nepozrela. Na základe toho, urobil kontrolu u viacerých svietidiel a následne ukončil nákupy u toho výrobcu.

Dochy

Potřeboval bych asi vidět. Považuju to za šlendrián, ale zrovna u lampy, které pravidla bývají dvouvodičové (tř. ochrany II) nějak nevím jak má být určeno co je fáze a co nula kromě označení svorkovnice někde uvnitř zařízení…

led

3 vodiče

elkon

hapiky – co má čerpadlo na 400V společného s prohozeným nulákem a fází? A v soustavě TN-S je úplně jedno na které straně je v jednofázové instalaci fáze a kde nulák. Na funkci a bezpečnost to vliv nemá. I když to bylo původně přehlednější.