Avatar uživatele
Drap

Když chci v textu označit obyvatele středních Čech, napíši Středočech nebo středočech ?

Když neni jistota, je lépe se zeptat

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, manon, johana 56, briketka10, anonym, breja před 4128 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Správné je Středočech, stejně jako Severočech, Jihočech.

Děkuji za dotaz.u.Ve své odpovědi u otázky na význam slova „kalup“ mě veřejně vyzval Dr.Axl, abych vysvětlila uživatelce pusinka50, rozdíl mezi „Čech“ versus jihočech", protože slovo Jihočech je podle něho chybně napsané. Na moje opakované příspoěvky v diskuzi nereagoval … Třeba informace poslouží i pro další …

Tedy z pohledu pravopisného. . Čech je příslušník národa, obyvatel Čech, jihočech neexistuje, ale je jen Jihočech = obyvatel jižních Čech.

Jak praví PČP?

S velkým písmenem se píšou obyvatelská jména utvořená od spojení příd. a podst. jména, třebaže se v tomto spojení přídavné jméno píše s malým písmenem: střední Čechy – Středočech, západní Evropa – Západoevropan. S velkým písmenem se rovněž píšou výrazy s předponami (např. ne-, ultra-, pro-), pokud se základové slovo píše s velkým písmenem (Nečech, Ultračech, Proevropan…).

Doplňuji:
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=181

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
pusinka50

annas, děkuji, potvrzuješ co jsem napsala a za co mě Dr.Axl neoprávněně sepsul. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

A nebylo to takhle náhodou trochu jinak?
V narážce byl zřetelný odkaz z PČJ, kde je právě právě jihočech jasně s malým „j“.
Tento rozpor byl záměrně ignorován – takže odkaz ještě jednou:
http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=Jiho%E8ech
Doplňuji:
V diskuzi byl poukaz na odkaz, na nějž tazatelka opakovaně nereagovala.

Zdroj: http://www.pra­vidla.cz/vice/psa­ni-velkych-pismen/?kapitola=8

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Jak patrno, vnitřní pošta s podněcováním funguje.
Že by se zčistajasna tazatel potřeboval nápadně zeptat zrovna na takovýto účelový dotaz, jenž mohl položit už kdykoliv za poslední 2 roky?

před 4128 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Drap

Je snad dotaz proti kodexu ? Nevím kam s touto poznámkou sice míříš, ale poslední dva roky jsem takovou odpověď nepotřeboval, tak se ptám až teď.

před 4128 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Drape, já ti prozradím kam míří. Je příliš zbabělý na to, aby přiznal otevřeně svoji chybu.
Ty nevíš,kdo ti musí povolit koho, kdy a na co se smíš ptát ?
Pak se nediv, že zdejšího nejvyšího karatele vytáčíš tak, že ve svém rozhořčeném hněvu, zapomene krátce a bez zbytečného „cintání" odpovědět na jednoduchou otázku ! :)
Už to člověče nedělej! Zapíše si tě do notýsku a tvůj kádrový profil je v háji! :)

před 4128 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Drap

Myslím , spíše vlastně vím, že už jsem zapsaný dávno. A moje složka bude zřejmě dosti rozsáhlá

před 4127 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

drape, jak je to prislovi ? podle sebe soudim tebe … ? .
:)
a Dr. : podle me je vase " odpoved " chatovaci .., mela by jit do diskuze .. , jestli vam da nekdo palec, tak bude falesny !
:) kdopak ho asi da ? :)
chtela jsem si jen zachatovat, tak tolik : k tematu .. :p

  • iv-

před 4128 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek