Drap

Když chci v textu označit obyvatele středních Čech, napíši Středočech nebo středočech ?

Když neni jistota, je lépe se zeptat

Nejlepší odpověď
annas

Správné je Středočech, stejně jako Severočech, Jihočech.

Děkuji za dotaz.u.Ve své odpovědi u otázky na význam slova „kalup“ mě veřejně vyzval Dr.Axl, abych vysvětlila uživatelce pusinka50, rozdíl mezi „Čech“ versus jihočech", protože slovo Jihočech je podle něho chybně napsané. Na moje opakované příspoěvky v diskuzi nereagoval … Třeba informace poslouží i pro další …

Tedy z pohledu pravopisného. . Čech je příslušník národa, obyvatel Čech, jihočech neexistuje, ale je jen Jihočech = obyvatel jižních Čech.

Jak praví PČP?

S velkým písmenem se píšou obyvatelská jména utvořená od spojení příd. a podst. jména, třebaže se v tomto spojení přídavné jméno píše s malým písmenem: střední Čechy – Středočech, západní Evropa – Západoevropan. S velkým písmenem se rovněž píšou výrazy s předponami (např. ne-, ultra-, pro-), pokud se základové slovo píše s velkým písmenem (Nečech, Ultračech, Proevropan…).

Doplňuji:
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=181

Další odpovědi
pusinka50

annas, děkuji, potvrzuješ co jsem napsala a za co mě Dr.Axl neoprávněně sepsul. 🙂

anonym

A nebylo to takhle náhodou trochu jinak?
V narážce byl zřetelný odkaz z PČJ, kde je právě právě jihočech jasně s malým „j“.
Tento rozpor byl záměrně ignorován – takže odkaz ještě jednou:
http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=Jiho%E8ech
Doplňuji:
V diskuzi byl poukaz na odkaz, na nějž tazatelka opakovaně nereagovala.

Zdroj: http://www.pra­vidla.cz/vice/psa­ni-velkych-pismen/?kapitola=8

anonym

Jak patrno, vnitřní pošta s podněcováním funguje.
Že by se zčistajasna tazatel potřeboval nápadně zeptat zrovna na takovýto účelový dotaz, jenž mohl položit už kdykoliv za poslední 2 roky?

Drap

Je snad dotaz proti kodexu ? Nevím kam s touto poznámkou sice míříš, ale poslední dva roky jsem takovou odpověď nepotřeboval, tak se ptám až teď.

vagra

Drape, já ti prozradím kam míří. Je příliš zbabělý na to, aby přiznal otevřeně svoji chybu.
Ty nevíš,kdo ti musí povolit koho, kdy a na co se smíš ptát ?
Pak se nediv, že zdejšího nejvyšího karatele vytáčíš tak, že ve svém rozhořčeném hněvu, zapomene krátce a bez zbytečného „cintání" odpovědět na jednoduchou otázku ! :)
Už to člověče nedělej! Zapíše si tě do notýsku a tvůj kádrový profil je v háji! :)

Drap

Myslím , spíše vlastně vím, že už jsem zapsaný dávno. A moje složka bude zřejmě dosti rozsáhlá

anonym

drape, jak je to prislovi ? podle sebe soudim tebe … ? .
:)
a Dr. : podle me je vase " odpoved " chatovaci .., mela by jit do diskuze .. , jestli vam da nekdo palec, tak bude falesny !
:) kdopak ho asi da ? :)
chtela jsem si jen zachatovat, tak tolik : k tematu .. :p

  • iv-