Boy 13

Kdyz chci pracovat za pokladnou, musim podepsat hmotnou odpovednost?

kdybych chtel brigaddu za kasou v supermarketu nebo hypermarketu, musim podepsat hmotnou odpovednost? nemohu pracovat na kase i bez ni?

Nejlepší odpověď
ivzez

Nejde o „hmotnou odpovědnost“, ale
o dohodu o odpovědnosti.

Člověk má (tu nelze podepsat) odpovědnost,
ale podepisuje dohodu o odpovědnosti.

Dohodu o odpovědnosti zaměstnavatelé (supr-/hypermarkety) obvykle
uzavírají se všemi zaměstnanci, nejen s těmi „za pokladnou“.

Další odpovědi
annas

"Pokud zaměstnanec přichází do styku s hodnotami zaměstnavatele, které je povinen vyúčtovat, musí uzavřít dohodu, která bývá často podmínkou pro výkon některých práv.

Obvykle jde o profese skladníka, prodavače, účetního, řidiče , pokladní apod. Zabývá se jí § 252 zákoníku práce. Dohodu lze uzavřít samostatně, ale může být i součástí pracovní smlouvy, může ji uzavřít osoba starší 18 let. Uzavírá se písemně, jinak je neplatná. Zaniká dnem skončení pracovního poměru nebo dnem odstoupení od této dohody."

https://www.pro­fesia.cz/kari­era-v-kostce/vzory-dokumentu/vzor-dohody-o-hmotne-odpovednosti/

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, § 252–256 a 258–260 ,

"Manipulace mladistvých brigádníků s penězi, a hmotná odpovědnost!

"Pokud tedy zaměstnanec nemá (mladistvý nesmí a dospělý nemusí) podepsanou dohodu o hmotné odpovědnosti, děje se jen to, že v případě, že bude v kase nebo ve skladu manko, bude si zaměstnavatel muset vybrat jednu ze dvou cest –

  1. manko půjde za ním, nebude od žádného zaměstnance nic vymáhat nebo
  2. rozjede se kolotoč prokazování zavinění konkrétního zaměstnance a všechny další náležitosti vyžadované zákoníkem práce, přičemž náhrada této škody bude limitovaná 4,5násobkem průměrného výdělku zaměstnance, který škodu zavinil."

http://pracov­niporadna.cz/ma­nipulace-mladistvych-brigadniku-s-penezi-a-hmotna-odpovednost/

Edison

Záleží na konkrétním podniku. Takže se ptát tam.

Mc Merkurion

… no, chtěl bych vidět vedoucího, kterej posadí za kasu brigádníka, jež za nic neponese odpovědnost >>> co myslíš, existuje takovej dobrodruh ???

miroslav.bk

Ne, pri praci pokladni/ho je vyzadovana „hmotka“ vzdy.