Michal Kole

Kdybych chtěl doučovat elektrotechniku či strojírenství, je to volná živnost? Není potřeba VŠ odborná+pedago­gika ?

Doplňuji:
Jen mě to zajímá z čistě právní stránky.

nemám takové sociální, psychologické vlastnosti a schopnosti „vydržet“ se studentem nebo se studentkou (to by asi dotazy než na to k čemu nerozumí směřovali na její plavání)

Samozřejmě že si čtu o strojírenství a elektrotechnice a souvisejících technických přdmětůa oborů v učebnicích (mám i novější vydání než co jsem měl ve škole – vždy když si ěnjakou objednám v e-shopu tak máma se netváří zrovna nadšeně) a na netu

Teď se mi zalíbily, řešení příklady z fyziky a matematiky.

Rané odpoledne jsem studoval ty procenta jak jsem v jedné odpovědi „zvrtal“.

Nejlepší odpověď
tom004

Až do přečtení Tvé otázky jsem byl přesvědčen,že mne hned tak něco nevyděsí. Mýlil jsem se.

Další odpovědi
briketka10

rozvěš si po školách inzeráty a jdi do toho – ber si 100,– Kč za hoďku
a školu mít nemusíš dnes doučuje každý student cokoli a rozhodně nemá VŠ pedák

Drap

Většinou se doučuje bez živnosti. Penízky pěkně na ruku. Pochybuji však, že v těchto profesích seženeš někoho na doučování.

jpau

Na doučování nepotřebuješ nic (od kdy je to živnost viz zákony čr)

Pokud to chceš učit na škole tak na ZŠ potřebuješ VŠ peďák, na SŠ, SoU nějakou nástavbu (někde na odborné předměty ani to ne), pokud bys byl třeba nějaký mistr na dílně tak nepotřebuješ to.

Důležitá otázka ale je, zda-li dané problematice rozumíš natolik, abys to mhol učit. Pokud chceš učit např. na SŠ tak se učekává, že u odborných předmětů budeš mít buď VŠ vzdělání nebo relativně dlouhou praxi.Tzn. musíš umět víc, než se očekává že má vědět absolvent ústavu kde bys učil.

terry

Jak staré jsou tvé vědomosti? Doplňuješ si vzdělání ve svém oboru?
Pokud ano, souhlasím s Briketkou.

anonym

Doučování není živnost a nepotřebuješ na ni ani živnostenský list. Pokud dané učivo ovládáš a budeš mít zájemce, tak se s ním domluvíš i o úhradě atd. bez nějakých dalších návazností na FÚ atd.
Pokud by sis chtěl zařídit „školu“ a měl doučování a učení technických předmětů jako své podnikání, tak tam už je to jinak. Musel bys tuto živnost přiznat a musel bys mít při nejmenším pedagogické minumum, abys mohl oficiálně učit. To by sebou ale neslo i další povinnosti – platit si zálohy na sociální zabezpečení, zdravotní pojištění a zdaňovat příjmy. Předpokládám, že v případě, kdy bys chtěl normálně techniku vyučovat, tak by Tvé příjmy přesáhly částku 20 tisíc za rok a pozbyl bys tím pádem možnost podávat FÚ prohlášení o nedosažení hranice zdanitelného příjmu.
Vysoká škola je skutečně potřebná k výuce na střední nebo vysoké škole. Na střední škole stačí u odborných předmětů, když má vyučující praxi v daném oboru a pedagogické minimum (většinou tyto předměty učili dílenští mistři).

Mapel

Pokud budeš doučovat soukromě, tak je to tvoje volba a nic nepotřebuješ. Pokud budeš doučovat na škole, tak pedagogické minimum.

Do elektra se raději napouštěj. I když je tvůj web dobrý, tak obsahuje menší nepřesnosti a to si při výuce nesmíš dovolit.