Efchen

Co pro člověka znamená mít živnostenský list?

Jsem studentka a na jedné brigádě mě ‚nutí‘, abych si ho zařídila. Vím, že to stojí asi tisíc korun, ale zajímá mě, jestli to pro mě není nějaká budoucí komplikace nebo tak. Mám ještě další brigádu, kde mám klasicky daňové přiznání, tak nevím, jak se to může kombinovat. Jsou obecně nějaké nevýhody živnostňáku?

Nejlepší odpověď
Hlada

V případě, že bys přestala studovat, stala by se pro tebe živnost hlavní výdělečnou činností a vztahovala by se na tebe povinnost platit zálohy na zdravotní a (volitelně) sociální pojištění s minimálním stanoveným vyměřovacím základem. Musíš podávat daňová přiznání a vést alespoň daňovou evidenci.

Další odpovědi
ivzez

V tomto případě to znamená Švarc systém,
tekže k 1.000 Kč za živnostenské oprávnění
si přičtěte zdravotní a sociální pojištění.

Zároveň si začněte šetřit na pokutu → pro Vás od 10.000 do 100.000 Kč,
pro Vašeho „zaměstnavatele“ od 250.000 Kč.

_____

Co se v těch školách dneska učí?

Jak je možné, že studenti nevědí, jaký je rozdíl mezi
zaměstnáním (lidově brigádou) a podnikáním?

A proč se v občance nebo spol. vědách (či jak se to jmenuje) neučí
i o podvádějících „zaměstnavatelích“, Švarc systému a práci na černo?

[Efchen, nekritizuji Vás, ale školství!!]