Kdyby se vas v zahranici nekdo zeptal , na kolik % je stejna cestina ke slovenstine a polstine – jak by jste odpovedeli?

Nejlepší odpověď
annas

Vzájemné srozumitelnost mezi češtinou a slovenštinou se odhaduje na 92 %. Mezi slovenštinou a polštinou 85 %, mezi češtinou a polštinou asi 82 %.

Protože se objevily různé odpovědi, ověřovala jsem v knižním jazykovém zdroji.

Další odpovědi
led

Oficiálne sú to samostatné reči. Prosím neurazte sa, pre mňa sú to slovanské nárečia. Čestina a slovenčina to sú susedné dediny a polština, to je tá dedina, hen za humnom…

Drap

Slovenština 90% ..polština 75%

Syd

Souhlasím že slovenština 90 %, ale polština tak 50 maximálně 65 %. No vážně, už jste se někdy zkoušeli domluvit polsky?

gnosis

videl bych to 80% slovenstina (s tim, ze tech 20% si lze snadno prelozit/domyslet), polstina tak 35%.

anonym

Všechny uvedené jazyky jsou slovanské a tak bych odpověděl 33:33:33 !