Avatar uživatele

Kdy vznikla cenzura?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Pohled do historie

Cenzura ve své podstatě existovala už dávno před tištěnými knihami. Například již ve starověkém Římě císař Augustus v roce 1 n.l. nechal spálit sbírky proroctví a za Diokleciána (3., 4. stol. n.l.) hořely křesťanské písemnosti.

Z hlediska české historie stojí za zmínku Marie Terezie, která v r. 1753 zřídila dvorní cenzurní komisi, jež sjednotila dosavadní univerzitní cenzuru. A to v době, kdy anglosaské země cenzuru ruší. Josef II. poté nejdříve nařizuje všeobecnou cenzuru pro noviny a kalendáře, ale už v roce 1787 cenzuru ruší. Po jeho smrti je však brzy opětovně zavedena (Leopoldem II.).

V roce 1848 byla tisková cenzura znovu zrušena (společně s poddanstvím), zůstala jen cenzura veřejných produkcí (upravená divadelním řádem z roku 1850). A v roce 1912 se přidala cenzura filmová. Ale stále existovala cenzura následná. Příkladem budiž Karel H. Borovský, který stanul u soudu kvůli svému dílu. Sice ho soud zprostil viny, ale hned nato byl bez soudního příkazu tiše deportován do Brixenu.

Pokračování v odkazu

http://mvek.net/…

Závěr článku:
"A s cenzurou souvisí též zákon na ochranu osobnosti. Pochybuji, že by mnoho lidí chtělo, aby si třeba kdokoliv mohl natočit jejich chování poté, co byli značně opilí, či v jiné nedůstojné situaci, a pak jej šířil po internetu. Tady jistou dávku cenzury jistě uvítáme…

Podle mého názoru je tedy cenzura nedílnou součástí našich životů, pokud žijeme ve společnosti, a nikoliv na pustém ostrově… Ovšem naším cílem by mělo být cenzurování co nejvíce omezit na nezbytné minimum."


Doplňuji:
Upřesňuji obecné vyjádření k plvodu cenzury.
Šestý král Servius Tullius (578–535) v rámci ústavních reforem zavedl census, kdy král jako nejvyšší úředník měl právo a povinnost zjistit počet občanů a na základě jejich majetku jim vyměřit práva a povinnosti, zejména daňové. Kromě majetku se přihlíželo k občanské zachovalosti, takže dbali na veřejné mravy (regimen morum). Mohli udělit tyto tresty: vyloučení ze senátu (senatu movere), vyloučení z jezdeckého stavu (equum adimere) a vyloučení z kmene (tribu movere) k vřazení mezi prosté Římany (aerarii).

V roce 510 př. n. l. po vyhnání králů a založení republiky tento úřad přešel na konsuly. V roce 443 př. n. l. byl zřízen nový úřad (magistratus) 2 censorů. Příčinou byla snaha patriciů zabránit plebejům pořádat census. Nicméně již v roce 351 př. n. l. byl censorem zvolen plebejec a zákon z roku 339 př. n. l. dokonce stanovil, že aspoň jeden z censorů musí být plebejec. V roce 131 př. n. l. byli poprvé oba censoři plebejci.

http://iuridictum.pecina.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Spíše by mělo být:kdy skončí cenzura,hlavně na těchto stránkách!


Avatar uživatele
Zlatý

Avatar uživatele

Tak bych řekla, že cenzůra bude nejspíš stará, jako písmo samo. Od počátku se přece ukládalo písařům, kronikářům, později tiskařům knih, spisovatelům, básníkům a podobně, co mohou psát a vydávat a co naopak ne. Ať už to byli vládcové států, církevní hodnostáři, diktátoři na jakémkoliv působišti, vždy byl zájem, aby zapisovaná fakta byla objektivní, pokud šlo o dávnou minulost a poplatná době nedávné a současnému dění. Zřejmě nenajdeme vládce, který by byl natolik osvícený, že by stál o spravedlivé a objektivní hodnocení dějů dané doby. Tisk a kultura byly odedávna kontrolovány a hlídány mocnými. Nejen dějiny doby nedávno minulé, ale i ty podstatně starší se mohou "chlubit" tím, že některá díla nebyla vydána proto, že by se vydavatel dostal do problémů s panstvem. Pokud s tím měl bohaté zkušenosti Paracelsus kolem roku 1500, tak se dá předpokládat, že to nebyly problémy nikterak nové.


Avatar uživatele
Registrovaný

V Českých zemích se cenzura vyskytla chvíly před rokem 1918

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Barbakan, tak si tu otázku zde polož.

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

Kdy skončí cenzura,hlavně na těchto stránkách?!

Avatar uživatele

anonym

zkus to Dr.Axla, u zlatých nebo stříbrných. Já cenzurovat nemůžu

Avatar uživatele

anonym

nevím, zeptej se admina

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.