Kdy ukončit placení alimentů? Opravná zkouška v září…

Dobrý den, ráda bych se optala, jsme-li povinni platit výživné ještě za měsíc září. Manželův syn v červnu nedodělal třetí-závěrečný ročník učebního oboru bez maturity. Je mu 19 let. Opravnou zkoušku vykonná v srpnu, v září pak závěrečnou zkoušku. Je nutné poslat výživné ještě za září, pokud v tomto školním roce nebude pokračovat v dalším studiu a pouze dodělá zkoušky? děkuji

Nejlepší odpověď
standa

Na výživné má synek nárok NEJEN za září, ale i za další následující měsíce až do doby než si začne sám vydělávat.

Samozřejmě, že do celé této záležitosti vstupuje základní parametr, a to vůle a ochota syna živit.

Máte dvě možnosti:

  1. výživné poslat naposledy za září (za toto období má syn na výživné nesporný nárok) a pak skončit
  2. dohodnout se se synem (třeba i písemně), že jste ochotni výživné platit např. až do 11/2010, tedy 2 měsíce po skončení studia s tím, že do této doby syn musí učinit nezbytné kroky, které povedou k získání zaměstnání

ad a)

  • dokazování případné oprávněnosti výživného bude na synovi, který bude muset podat k soudu návrh, pokud bude v situaci, že si nenalezne práci, přestože se o to bude aktivně snažit
  • je to krajní varianta, ke které budete muset mít nejspíš vážné důvody, které však ze své pozice nevylučuji…

ad b)

  • jedná se o smírčí variantu
  • pokud si synek práci nalezne už v říjnu, tak mu výživné za listopad už platit nemusíte, budete to vaši vůli či ochotě
  • pokud si synek práci nenalezne ani po 3 měsících a bude se tzv. ´schovávat´ na pracáku, tak placení zrušte…, a dál to bude pokračovat podle předchozího odstavce

Další odpovědi
verka

Školu ukončí dnem poslední zkoušky. Do té doby by měl dostávat jak přídavky tak alimenty. Pokud mu není 26.

inula

Pokud se řádně připravuje na budoucí povolání a nejedná se o závěrečné přerušení studia, je nutné platit výživné do doby ukončení studia v tomto případě do září.

kropitko

Ještě doplním,že jestli bez dohody se synem přestanete svévolně platit výživné a toto výživné je určené soudním rozhodnutím,tak se vystavujete jistým nepříjemnostem.

standa

koukám, že se dnes potkáváme u stejných témat 🙂

Jen doplňuji, že přestat platit výživné i bez vědomí soudu lze, pokud pominuly důvody, pro které se výživné platilo.

Jinými slovy, pokud má rodič prokazatelnou informaci, že dítě se začalo samo živit, tak lze s placením přestat i bez rozhodnutí soudu.

Oprávěná osoba (tedy dítě) se pak může dožadovat sjednání nápravy, protože dle jeho mínění tyto ´důvody´ dosud nenastaly, a musí podat návrh k soudu. Soud pak maximálně doměří výživné zpět.

kropitko

Výživné na dítě,se platí do doby,dokud není schopno se samo živit. Takže to může být i déle,než do 26 let.