Josef II.

Kdy smí předseda SVJ najímat právníka?

Opět Vás zdravím. Pokud se podíváte na předchozí otázky, tak seznáte, že náš problém přetrvává. Došlo už to vše tak daleko, že vše řeší právníci., A právě právníků se budou týkat mé otázky. Ve zkratce Vám předestřu situaci: Bydlíme jako nájemci v bytě v malém paneláčku a pod námi bydlí předseda svj s partnerkou a dítětem.. Po tom, co jsme se nastěhovali, začali nás nesmyslně obtěžovat a v podstatě šikanovat v tom, co jak dělat máme, co nemáme, jak máme být potichu, jak se máme naučit chodit jinak,.. Pak začali volat policii, pak stížnosti na magistrátě. Po prošetření nám dal magistrát najevo, že nic neporušujeme a ničeho protiprávního se běžným užíváním bytu nedopouštíme. Požádali jsme právníka, aby v této věci takto našeho souseda upozornil. Předseda a soused v jedné osobě nelenil a skrze právníka svj zaslal přípis našemu. Zajímalo by mne, kdy a za jakých okolností smí předseda najímat právního zástupce (jež se prokazuje plnou mocí svj)? Dopis od našeho advokáta byl odresován jemu, na jeho jméno. Pravda, sehnali si asi tři podpisy od jiných nájemníků, ale více nájemníků s nimi „nešlo“ a naopak někteří se postavili za nás. Smí předseda svj najímat advokáta za svj, pokud k tomu svj nedalo souhlas? resp. pokud byly na „petici“ tři (plus jeho) podpisy? Přijde mi divné, že ostatní platí za něco, co nechtějí a on, jako osoba dotčená jednak zamítavým stanoviskem magistrátu a jednak dopisem o zdržení se konání, které je schopno naplnit skutkovou podstatu přestupku o křivém obvinění z přestupku, takto „svůj“ případ řeší za peníze svj. Navíc, když bylo jednoznačně prokázáno, že jsme se s partnerkou a synem žádného přestupku nedopustili, ba nebylo takové řízení ani zahájeno, neboť bylo odloženo, nás jejich advokát obvinil z neustálého protiprávního jednání. Měli jste někdo z vás podobnou zkušenost? Díky Vám 🙂

Odpovědi
anonym

Najměte si vlastního právníka a zkuste vymyslet nějaký protiútok, je zjevné že pokud vy nezažalujete jaho, on sám s touhle buzerací prostě nepřestane i když má sám nulové šance na úspěch … je třeba mu srazit žalobou hřebínek.

Smlouvyzdarm

Já bych asi začal tím, že Vás obvinil z přestupku, ale to se neprokázalo. Mohlo by se tedy jednat o nepravdivé obviněni, čímž byl spáchán přestupek. Problém je, že nevím přesně který přestupek. Od července totiž platí nový zákon 251/2016 Sb. Má tuším jen čtrnáct §§, ale ještě jsem neměl čas ani potřebu to blíže zkoumat – tak poguglujte.
Ptáte se jestli se může obrátit s řešením tohoto problému na advokáta jako SVJ – párvnická osoba? Otázkou je co je v samotných stanovách společenství. NIc méně obecně se musí vzít do úvahy, on předseda zastupuje jednotlivé vlastníky třeba i ve věcech občanského soužití – zastupuje je při výkonu jejich práv. (Svá práva uplatní člen společenství v statutárního zástupce společenství. ) Může se tedy stát i to, že on jako fyzická osoba vlastník je zastoupen sám sebou předsedou společenství jako právnickou osobou, i když z Vašeho dotazu vyplývá, že jeho jednání je spíše účelové.

anonym

Zkoušel jste se poradit s odborníky z nějaké neziskovky ?? Cituji „Sdružení nájemníků ČR (SON ČR) Vám pomůže orientovat se v bytové problematice. S podporou MMR ČR zajišťujeme poradenství v oblasti bydlení a ochrany nájemních … atd“ stránky https://www.son.cz/ .. kontakt https://www.son­.cz/kontakt.php?id_typ­kontakt=4

anonym

Nedělejte si nic z toho co tvrdí jeho najatý advokát, ti jsou placení za to aby odbornou hantýrkou zastrašovali přesto že sami tuší že u zastrašování taky jen zůstane. Možná že to nejlepší co můžete udělat je každý dopis který od nich příjde skartovat a zcela toho člověka ignorovat.

anonym

Výdaje za právníka z fondu SVJ smí být odečteny pouze pokud o tom bylo hlasováno a většina souhlasila… jinak je to zpronevěra.

Smlouvyzdarm

ge0rge tady bych asi úplně nesouhlasil. Jsou situace kdy se výbor společenství nebo předseda může obrátit na advokáta aniž by si to musel nechat odhlasovat. Z uvedeného, ale vyplývá, že k tomu patrně neměl důvod (myslím obracet se na advokáta). Tazateli to, ale může být ve své podstatě jedno, protože tyto náklady na správu nese vlastník a nikoliv nájemník.

anonym

je ale třeba důkladně prostudovat smlouvu SVJ kterou členové podepisovali zda tam pro ten účel není zanesena nějaká výjimka …