MonkeyKing

Kdy se v angličtině používá slovo SHALL ?

Prý když se to hodně používá, tak zníte chytře :D

Vím, že je to pomocné sloveso, ale kdy ho použít?

Místo can, must, have to ???

Odpovědi
Lorrien

Shall se může používat buď místo will (budoucí čas), ale to jen v 1. osobě jednotného a množného čísla. Méně časté je v 2. osobách. Třeba známé: „You shall not pass.“ V ostatních osobách je to příliš archaické.
Nebo shall můžete použít místo should. „Shall I open the window?“ = „Mám otevřít to okno?“ Je tam jenom drobný rozdíl v podmiňovacím způsobu.
Zápor shan't se používá jen při vyjadřování budoucnosti.
Ale odborníkem je quentos, tohle je jenom orientačně… :)

štamgast

Když chceš říct můžeme-třeba Shall we go?-Můžeme jít?

quentos

Dneska? Dneska už ho nepoužívá kromě staromilců nikdo. Můžete ho pustit z hlavy. Místo „will“ v prvních osobách se používalo ještě možná před 20 lety, dnes už je to leda záležitost patosu a lidí, kteří chtějí vypadat okázale.
V návrzích (které – např. Shall I go? znamenaly „Mám jít?“, nikoli „Můžu?) se dnes nahrazuje svou podmiňovací formou "should“