bolak

Kdy se u nás začal používat pojem „GÓL“ pro vstřelení branky?

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se určit. Dívala jsem se do slovníků. Příruční slovník jazyka českého zahrnuje slovní zásobu od r. 1935. Gól se tehdy psal goal (uvádí i Český slovník z r. 1955).
Rejzkův etymologický slovník zmiňuje výraz " gól ‘branka’. Z angl. goal ‘branka, cíl’. Další souvislosti nejisté."

V PSJČ je v příloze uvedený výraz gól v roce 1939 u basketbalu v knize Vydržte od J. Záka. Ale jen jako kosntatování. V. Dyk uvádí výraz branka jako kladný výsledek útoku, tedy goal.

Kdy se zvolání gól! objevilo ve sportu, , se nedá zjistit.

Další odpovědi
MK44

Jo, Boláku, tak to bych jen odhadoval. A hádal bych, že se u nás nejdřív střílely góly a až potom, na nátlak „národovců“, branky. A „brankové“ sporty anglického typu či provenience se u nás začaly objevovat tak v poslední třetině devatenáctého století.