alesruza

Kdy se musím stát živnostníkem?

Chci prodávat knížky samonákladem.
Už proto, že prodám třeba 10 knížek = 1500Kč zisk, tak musím být živnostník a odvádět daně? Nebo až můj zisk přesáhne třeba 10000 Kč, tak už je musím odvést a být živnostník?

Nejlepší odpověď
Hlada

To není jednoznačné. Je potřeba se seznámit s §2 a §3 živn. zák., kde je definováno, co je a není živností. Autorská a umělecká činnost živností není, obchod je.
Dál je potřeba seznámit se se zákonem o daních z příjmů. Dle §10/3 jsou příležitostné příjmy do 30 000 za zdaňovací období osvobozeny od daně z příjmu.

Další odpovědi
mosoj

To není jenom o penězích. Prostě abys to mohl dělat, musíš mít živnost k tomu určenou. Viz živnostenský zákon. Konkrétně pro tuto činnost budeš také muset řešit autorská práva a bůh ví co ještě. Buď si to nastuduješ nebo si zaplatíš poradce či nějakého konzultanta.