Cibule

Kdy rostou chloupky silnější – po holení žiletkou, nebo po vytrhání? A proč?

Nejlepší odpověď
barnajka

Po holení žiletkou určitě ne. Holením se seřízne jenom vrchní část chloupku, tj. ta část, která vyčnívá nad povrchem pokožky. Chloupek má normálně tvar jakoby kužele – dole u kořínku je silnější, vršek je ztenčený. Podívej se na obrázek na wikipedii, ať to vidíš názorně :) http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vla­sov%C3%BD_foli­kul

Když chloupek oholíš, uřízneš mu právě i tu ztenčenou část – tu špičku. Na řezu tak chloupek bude zarovnaný,„tupý“, jeho plocha bude větší. Až začnou chloupky znovu dorůstat, může se proto zdát, že „porost“ je hustší. Všechno je to ale jenom optický klam. Když chloupky necháš zase narůst do původní délky (tj. až jim znovu naroste i ta špička), zjistíš, že jsou úplně stejně hustý, jako byly před holením.

Jak je to ale s tím vytrháváním, to je velká záhada :) Někdo tvrdí, že častým vytrháním se vlasový kořínek posiluje a chloupky potom opravdu rostou silnější a hustší. Jiní zas říkají, že je to úplně naopak. Nevím, která verze je pravdivá. Osobně bych řekla, že vytrháváním chloupky spíš postupně slábnou. Používám voskový pásky, ty jsou super, že chloupky vytrhávají i s kořínky. Efekt vydrží i 3–4 týdny, potom je potřeba dělat celou proceduru znovu. A všímám si, že s každým dalším voskováním těch chloupků dorůstá míň a míň. Možná, kdybych jim dala víc času, postupně by dorostly zase všechny…ale nezdá se :)

Zase na druhou stranu – vem si lidi s rakovinou. Ti musí chodit na chemoterapii, která jim dočasně zlikviduje vlasový váčky. Vlasy jim vypadají, ale po absolvování celýho cyklu jim většinou začnou růst znovu a spousta nemocných si pochvaluje, že jsou hustší a silnější než před nemocí. Takže těžko říct, těžko říct :)

Jinak existuje ještě jedna fáma, a to ohledně barvy dorůstajících chloupků – říká se, že holení/epilace způsobuje, že chloupky pak budou růst tmavší. To je ale nesmysl úplně – barva je způsobena pigmentem. Pigmentová „výbava“ je dána geneticky a holení na ni žádný vliv nemá.

Další odpovědi
Rylon

podle mně po holení žiletkou protože zustanou kořinky a nějak je to popožene.

Valky

To je zajímavá otázka! :) Já jsem na tohle úchylná, holím se skoro ob den (Mám depilátor, který ale funguje i jako normálně holítko – na funkci mužského strojku) … Všude – krom vlasů, mi hrozně rychle rostou chloupky a já to nenávidím, hlavně v létě… Takže netuším, ale nohy depiluji léta, a chloupky mám pořád jemné a díky vytrhávání mi už skoro nerostou… Zato v podpaží jsou asi hustší a silnější… Teda, alespoň to je můj pocit.. :)