JežíšKristus

Kdy pověří Ing. Zeman pana Okamuru sestavením vlády?

„Vítězem voleb je u mě nejsilnější strana, ne koalice, vzkázal Zeman opozici“
Zdroj: https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/vitezem-voleb-je-u-me-nejsilnejsi-strana-ne-koalice-vzkazal-zeman-opozici-138738
Když dáme stranou fakt, že Zemanovi nedává Ústava právo něco takového činit, neboť Ústava ani pojem vítězná strana nezná, pojednává pouze o parlamentní většině, kterou složí SPOLU+PirSTAN.
SPOLU a PirSTAN jsou koalice, nikoliv strana.
ANO2011 je hnutí, nikoliv strana (zákon mezi nimi stanoví zásadní rozdíl).
SPD je tak jedinou politickou stranou, která se dostala do sněmovny. Kdy můžeme očekávat pověření od prezidenta Zemana k sestavení vlády?
Nebo to máme chápat tak, že koalice sestávají ze stran, a není vítězná jen jedna, ale dokonce tři, tudíž se jedná o stranu na třetí, což je daleko více stran, než kolik je ve hnutí ANO2011, které stranou vůbec není?

Nejlepší odpověď
led

Kto je víťaz volieb, ak koalícia ako celok (v kandidátke) získa viac hlasov, ako strana ktorá získa najviac hlasov ako samostatná strana (v kandidátke)? Ak pozrieme na volebné hlasy podľa jednotlivých strán (nie podľa čísla v kandidátke, ale každá koaličná strana samostatne), víťazom volieb je strana (hnutie) ANO (Babiš).
Prezident republiky môže v takomto prípade poveriť aj iného politika zostavením vlády, nemusí to byť vždy víťaz volieb, ktorý vystupuje ako koalícia, ale politik zo strany, ktorej kandidáti získajú najviac volebných hlasov bez ohľadu na prípadnú koalíciu…

Další odpovědi
tvaruzekcz

Tak a od teď se budeme mít všichni dobře! SARS-CoV-2 velice rychle zmutuje do lehké formy, na burze se ještě rychleji leknou a nebude se už zdražovat, platy porostou, důchod po reformě jak sviňa, žádný migrant v ČR, budeme prosperovat v průmyslu i zemědělství, všichni ve vládě budou čistí, nikdo nebude ve střetu zájmů… Dávám „fialkám“ s Pekarovou rok, maximálně dva :)

Pepa25

Je to trochu jinak. Pan prezident v nejbližší době nepověří NIKOHO. Viz vyjádření jeho tiskového mluvčího pro ČTK: "Nelze vyloučit stížnosti na průběh voleb, v takovém případě je nutné vyčkat na verdikt soudu.“

Disraeli

Hnutí jako strana. To je úplně jedno. A prezident to mínil jednoduše tak, že nepověří k sestavení vlády žádnou předvolební koalici (nebo povolební koalici koalic), ale jen stranu (potažmo hnutí).
Ústava nezná vítěznou stranu. Ale ústava taky nezná něco, co by prezidentovi přímo nařizovalo, ať pověřuje jen toho, kdo má většinu.
Jmenovat každopádně může jen toho, kdo vládu úspěšně sestaví, získá důvěru,…

paul1

Doufám, že na svatého Dyndy .😊😊😊

led

Najhoršie pri voľbách je pochopenie umelo vytvorených koalícií, len pre získanie hlasov. Tu nejde o hlas konkrétnej strane. ale o blokáciu silnej strany, pravdepodobného víťaza volieb. V takom prípade môže hroziť nebezpečie „slovenskej cesty s vnútrokonfliktnou vládou víťazného gulášzoskupenia“ viď výmeny straníckych kresiel, zánik vládnej ministrany „Za ľudí“ a spory medzi zvyšnými politickými zoskupeniami.