Startred

Kdy můžeme mluvit o škádlivé přezdívce a kdy už o nadávce?

Pokud je jistá fiktivní postava známá tím, že ostatní postavy oslovuje podle toho, co je pro ně charakteristické (například pro neučesaného člověka „pačesák“ – ve všech případech jde o vymyšlená slova), jde o přezdívku, která by se psala s velkým písmenem, anebo obecnou nadávku s malým písmenem?

Nejlepší odpověď
podger

Kdy můžeme mluvit o škádlivé přezdívce a kdy už o nadávce?
Pokud přezdívka dotyčného neuráží, je to jen škádlivka. Příklad z naší party:
KYTKA – prostě jen pro to, že je Jitka. Ona to slyší ráda, je hned vědět o kom je řeč.
VLASÁČ nebo INDIÁN to jsem já. Podle toho, kdo mě zná z jaké doby. Pravda je taková, že snad neexistuje vybělenější plešoun než já. Nedovedu se opálit. A neuráží mě to. Těší mě, že si přátelé našli škádlivou přezdívku. Běloch nebo plešoun by byla urážka
BROBEK – to tak bývá, že největší obr z party je brobek
INŽENÝR – tak to je tenkej led. Všichni ho samozřejmě ujištujeme, že mu tak říkáme, protože je inženýrem, ale pravda je taková, že je náramný blbec. V tomto případě je to od nás podlé

Další odpovědi
annas

Přezdívka – je neoficiální jméno osoby apod. Může jít o přezdívku ze jména – třeba přehozená písmena – Klárka x Králka
Nebo podle vzhledu – Tlusťoch, Dlouhán
Zvířete – Veverka, Vlčák atd,

Přezdívky vznikají pode nápadností, zvířete, části těla, povolání, narození, věku, ale i abstraktní atd. Zpravidla osloveného neuráží, souhlasí s nimi. .

Tímto způsobem vznikala v minulosti příjmení – Skočdopole, Nosek, Kovář atd.

Nadávky – úmyslně hanlivé nebo urážlivé pojmenování nebo oslovení. Záleží na osloveném, jak tyto výrazy vezme.

Některé urážky jsou vulgární – i když slovo hovno ve staročeštině nebyla nadávka, stejně hajzl, hovado dnes jde o metaforu.

Omlouvám se, ale tyto výrazy jsou nutné k vysvětlení.

Vznikají i nadávky nové, dokonce v politice. Užívání nadávek, vulgarismů je nevhodné, někdy nadávka svědčí o morálce interpreta, o jeho inteligenci atd.

Vnímání nadávek je ovlivněno sociálním prostředím. Lidé, kteří nadávkami urážejí, potvrzují, že mají sami problém a možná se chtějí uklidnit, vybít svou zlost.

Kdysi jsem vložila otázku

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-se-zrodily-prvni-civilizace-nestal-se-jejich-zakladatelem-ten-kdo-poprve-pouzil-nadavky-misto-ostepu-kyje,

„Ten, kdo použil poprvé místo oštěpu nadávky, stal se zakladatelem civilizace“. (Sigmund Freud)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.