kiko

Kdy mám použít anglický tvar going to a kdy zase čas present countinuous?

Nechápu ten rozdíl mezi nimi.

Odpovědi
quentos

Ellucy: tak jsem si schválně udělal následující cvičení: http://www.en­glishexercises­.org/makeagame/vi­ewgame.asp?id=7103 . Kdyby to bylo tak, jak říkáte, nebylo by správné řešení „We're flying to Jamaica in December“ vs. „I am going to do homework tonight“. („tonight“ je určitě „bližší“ budoucnost než December).
Viděl bych to tak, že při užití průběhového času je budoucnost „ještě pevněji“ naplánovaná, např. včetně časového období či přesného času, zatímco u toho úkolu klidně počítáte i se změnou programu.
Ten rozdíl je stejně poměrně jemný, takže bych si z toho nedělal hlavu.

anonym

Be going to je vyjádření času budoucího a present continous je přítomný průběhový, tzn. to co právě probíhá v přítomnosti nebo velmi blízká budoucnost, např. dnes večer.