Rokio

Kdy je zabití zvířete trestné? Jaké se musí splnit podmínky naplnění skutkové podstaty?

Je například zabití holuba, pouliční kočky nebo srnce trestné?

Odpovědi
Hans51

Žádný trestný čin se v rámci své skutkové podstaty zabití zvířete nevěnuje. Teoreticky by ale mohlo jít o týrání zvířat.

Drap

Pokud zvíře zabíjíš, musí být splněny podmínky vydané EU. Jinak se jedná o týraní zvířat, nebo pytláctví

meTTax

Dobrý den, bohužel speciální trestný čin zabití zvířete není. Zcela obecně v případě zabití zvířete se může jednat o dva trestné činy a to dle:
§ 228 odst. 1 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník (TrZ) [Poškození cizí věci] – neboť cizí věcí se rozumí taktéž zvíře (srov. č. 27/1984 Sb. rozh. tr.)
a v jednočinném souběhu s tr. činem dle
§ 302 odst. 2 písm. b), TrZ. [Týrání zvířat].

Za tyto trestné činy v jednočinném hrozí trest odnětí svobody až na dobu 3 let, zákaz činnosti či propadnutí věci.