annas

Kdy je vhodné, nebo naopak nevhodné citovat Sokratova slova: „Vím, že nic nevím“?

Nejlepší odpověď
paul1

Vědění všeho možného je tak obsáhlé, že žádný člověk nemůže říct, že ví všechno.
Pozoroval jsem ale, že čím nižšího vzdělání a vědění někteří lidé dosáhli, tím jsou
sebevědomější a jsou schopni tvrdit, že rozumí úplně všemu. Takže v tomto případě to nevhodné je.

Další odpovědi
Drap

Až teď jsem si vlastně uvědomil, že i když jsem vždy tomuto citátu věřil a považoval ho za pravdivý, dnes si uvědomuji, že je to snad lepší nepoužívat. Bohužel i mnohaleté pravdy se přestávají nosit. Dnes všichni rozumí všemu, jen oni a jejich informace správné a přebírají to co se nám média snaží vnutit už několik let, a to sice: Kdo má jiný názor než já, je z venkova a má nízké vzdělání/lidově je to balík z dědiny a je hloupý/ Bohužel tak jsme dnes všichni hodnoceni, škatulkováni a rozděleni

Pepa25

Neříkal bych to u zkoušky z vědomostí, třeba ve škole.

petrph

Vhodné je to v případě, když máš rozhodovat o nějakém dilematu, tak tímto výrokem přiznat že o té věci neznáš všechny podrobnosti, takže se rozhodnout nemůžeš. Prostě můžeš říct i takto že „nevíš“.
A zcela nevhodné je to použit v situaci, kdy bylo tvou povinností to „vědět“. Dejme tomu když učitel zkouší žáka , tak se tím výrokem zesměšní . Ale podobně při nějakém přestupku (nejen na silnici), nebo když někomu něco slíbí a pak na to zapomene..a nesplní..

led

Tento citát používam, keď chcem z niekoho vytiahnúť informáciu, alebo získať pomoc…
Nič tak človeka nepoteší, ako keď sa niekto iný prizná k svojej nevedomosti.

Ale ak by toto povedal politik, na otázku z jeho rezortu, je na „sebazhodenie“ v očiach verejnosti. Rovnako aj učiteľ by toto nemal povedať pred svojimi žiakmi na otázku z jeho oblasti výuky.
Obľúbená kantorská poučka žiakom ku klasifikovaniu:
„Za 1 vie len Boh,
za 2 učiteľ,
za 3 len jediný z vás
a vy ostatní to máte za zvyšok.“

hard work

Ta slova naráží spíš na nějaké hlubší poznání o životě, vesmíru apod. V životě může mít každý svojí pravdu a každému může fungovat něco jiného.

Tu větu většina lidí necituje skoro vůbec.

annas neber si to osobně, ale četl jsem, že určité vědecké šetření (sociální/soci­ologický výzkum) údajně potvrdilo, že lidé kteří se přehnaně zabývají citáty mívají nižší IQ. Moc to nechápu ty citáty, je to vždycky jenom takový jeden malý útržek něčeho, velmi omezený pohled na věc a na život.

zjentek

Asi nikdy. Každý ví, že ví. Nebo přesněji- ví, co ví. A je v tom jedinečný. A některé okolo by to mohlo i dráždit. Pozoroval jsem ale, čím více se dozvídám, tím další a další obzory vědění se otevírají. Proto si pokládám pro mne celkem zásadní otázku- kolik toho stihnu vědět? A teď mne napadla zvláštní otázka- pokud ráda čtete, je vám líto všech těch knih, které za život nestihnete přečíst? (;

annas

ad zjentek, děkuji.

Uživatel hardwork má pravdu v tom, že na netu je článek o inteligenci těch, kdo používají citáty. Ale nepřečetl nebo nepochopil celý text , protože jde o jiný druh citátů, jen výjimečně o slova spisovatelů či o historickou frazeologii. Ta dávají smysl na rozdíl od citátů např. "Většina lidí má ráda nějaký druh hudby“.
V průzkumu se dále uvádí např. „Představivost je skrytá v prudkých událostech časoprostoru“ – to je jeden z náhodně generovaných citátů, které vědci použili. Sami je v rámci této netradiční studie nazvali jako „pseudo-hlubokomyslné hovadiny“. Proto nejde o všechny druhy moudrostí, které jsou léty prověřené.

Jak jsem uvedla v doplnění, beru citáty jako doklad dávné minulosti a zajímá mě jejich pochopení a zda mají platnost v současnosti. Jejich nepochopení spíš svědčí o nižší inteligenci kvůli nedostatku jazykového citu. V hodinách CJL zřejmě nikdy uživatel a jeho spolužáci nerozebírali básně, aby chápali, co chtěl verši básník říci a to, zda souvisí s jeho životem. Vše souvisí s něčím.

Autor Dr. Jan Sobotka uvádí, že jeho aforismy jsou určeny pro ty „kdo myslí, že jim to myslí. ", případně "pro čtenáře s IQ vyšším než nízkým.“
Týká se to samozřejmě i citátů a frazeologie.

Co je podle uživatele hardwork, inteligence? Je přece několik druhů inteligence vedle rozumové, sociální atd. Otázka na toto téma je v archivu.

Jedna z definic: " Inteligence je komplexní schopnost, která se projevuje způsobem uvažování, schopností účinného učení a z toho vyplývající úrovní adaptace.“
Obecná inteligence je soubor poznávacích schopností, které lze využívat za jakýchkoli okolností, při řešení jakýchkoli problémů.
Obecný základ je nejvýznamnější složkou inteligence právě proto, že není specifickou schopností a projeví se ve všem, co člověk dělá. Lidé, kteří mají dobrou obecnou inteligenci rychle a správně chápou podstatu čehokoli, bez ohledu na situaci najdou snáze řešení, snadněji se učí a dovedou své znalosti a zkušenosti i lépe využívat."

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=https%3A%2F%2Ftur­bo.cdv.tul.cz%2Fmod%2F­book%2Fview.php%3Fid%3D­5965%26chapte­rid%3D6234&oq=https%3A%2­F%2Fturbo.cdv­.tul.cz%2Fmod%2F­book%2Fview.php%3Fid%3D­5965%26chapte­rid%3D6234+&aq­s=chrome..69i58j69i57­.3702j0j15&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

Inteligence se měří testy, jenže výsledek slouží pro srovnání s ostatními jedinci.
Význam IQ testů: Menší, než si myslíte

„Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je vzdělávání.“ David J. Schwartz
https://www.svo­bodauceni.cz/ci­taty/

https://nakla­datelstvi.por­tal.cz/casopi­sy/psychologie-dnes/84845/in­teligencni-kvocient--ma-mensi-vahu--nez-si-myslime

Nové zjištění vědců: Inteligenci lze poznat pouhým okem. Jaký fyzický rys sdílejí vysoce inteligentní lidé?

https://www.svet­zeny.cz/psycho­logie/vysoce-inteligentni-osoby-maji-spolecne-tyto-navyky-kolik-z-nich-delate-i-vy

zjentek

@hardwork, nežli začneš rýpat do jiných a protěžovat vlastní inteligenci, projeď si alespoň více z jednotlivých profilů. Odpovědi na všechny své otázky nalezneš na tomtéž profilu annas a to hnedle u otázky předcházející tuto>>>https:/­/www.odpovedi­.cz/otazky/jed­na-ruka-netleska-ma-toto-perrske-prislovi-kladny-ci-zaporny-vyznam

Trocha mysli dopředu, čoeče 🤦‍♂️