Avatar uživatele
FlAsh_7

Kdy a kdo bude jednou moci pracovat 4 dny v týdnu?

Zajímavá 0 před 352 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Někteří podnikatelé, živnostníci, obchodníci a investoři. :) Popřípadě zaměstnanci, kteří nemají fixní směny, ale mohou pracovat třeba napůl v zaměstnání a napůl doma, nebo vyloženě hlavně jen z domu anebo pracují na zakázky, podle odvedené práce (projekty atd).
Dost lidí nepracuje podle dnů nebo hodin.

Jinak lidé dělají i dvanáctky. Tzn. že v jednom týdnu dělají jen dva dny (24 h), ve druhém týdnu ovšem 5 dnů (i když ne za sebou), což je 60 h. Tím se v průměru víceméně dodržuje těch daných 40 h týdně (respektive přibližně 80 h za dva týdny).

V zaměstnání to jednou může být všude. Není třeba, aby lidé pracovali tak dlouho (tolik dnů/hodin) najednou a dohromady. Často je to demotivující, vyčerpávající (a lidé toho mohou za kratší čas zvládnout stejně nebo paradoxně i víc a to s vynaložením stejné nebo i menší námahy), není to tolik efektivní, nemají dobrou organizaci a plno lidí nemá dobré pracovní podmínky (navzdory dnešní době a pokroku). A to ani nezmiňuji technologický pokrok (a nejen stroje, ale i počítače, programy a tak dále) a zjednodušení práce, které se už od dob Forda změnily (a možností je víc)... A právě z toho důvodu tehdy zvýšil platy, uzpůsobil práci (mj. efektivnější dělba práce, pásová výroba) a snížil pracovní dobu na dnes běžných 8 h denně, 5 dnů v týdnu.
Jenže se na to zavedení musí chytře a je to spíš na soukromých firmách, jak si to samý nestaví... Protože aby v tomhle systému, takové vlády něco takového prosadily, je hodně málo pravděpodobné.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

Pevně doufám, že jednou bude toto standard a budou tak tedy moci pracovat všichni pracující. Už více než sto let se pracovní doba nijak zásadně neupravovala, de facto celou tu dobu platí 5 dní v týdnu 8 hodin. Doba jasně pokročila, zkrácení úvazků by prý šlo realizovat. Kromě varianty 4 dny v týdnu 8 hodin, by byla zajímává i varianta 5 dní v týdnu 6 hodin.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JežíšKristus

Například na některých ministerstvech v Praze mohou zaměstnanci ve služebním poměru využít jednoho dne týdně na home office. Takže jsou 4 dny v práci a v pátek home office, což regulérně znamená volno.
Některé soukromé společnosti nabízejí také částečný home office, přičemž si nikdo nedělá falešné představy - lidi na HO pracují 2 hodiny a pak jdou něco dělat na zahradu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tvaruzekcz

Tak po těch včerejších výsledcích voleb nám spíše hrozí, že budeme pracovat 6 dní v týdnu a důchodci budou muset začít chodit na brigády :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Vždyt už tak někdo pracuje i dnes.
Otázka je, kolik pracovních hodin takový den má. U někoho 4 hodiny, u jiného 15 hodin.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Doufám, že mě se to týkat nebude.

Jsem dělník v chráněných dílnách a jsem rád, že můžu chodit do práce pět dní v týdnu. Kdyby to byly jen čtyři dny, měl bych menší výplatu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Příteli k tomu je třeba si nejprve zvolit tu správnou stranu a pokud taková na kandidátkách není, tak prostě hledat a hledat>>>https://youtu.be/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony