Avatar uživatele
anonym

Kdy a jak vznikl beton!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? hanulka11 před 4770 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

Kdy beton vznikl? Jak dlouho z něj lidé staví?

Odpověd na první otázku záleží zejména na tom, jak volně či striktně budeme beton definovat. Pokud použijeme velmi jednoduchý popis betonu jako „umělý kámen – slepenec“, můžeme uvést příklady z dávných dob.

V Jeruzalémě jsou vybudovány vodní nádrže z období let 1 000 př.n.l.

Řekové již ve 2. století př. n. l. navazovali na znalosti Féničanů a začali používat novou zdící techniku – masivní zdi byly tvořeny dvěma lícovými stěnami z tesaného kamene. Různě široká mezera mezi nimi byla vyplňována litou maltou, prokládanou lomovým kamenem. Tento druh zdiva, nazývaný Řeky „emplekton" urychlil výstavbu a de facto zavedl systém ztraceného bednění.

Používání materiálů s pucolánovými, případně hydraulickými, vlastnostmi je doloženo i písemně, např. v knize Marca Vitruvia Pollia, Caesarova vojenského stavitele: Deset knih o architektuře.

Počátky moderního betonu jsou spjaty s poznáním technologie výroby hydraulických pojiv, zejména cementu. Objev potřeby pálení základní suroviny na mez slinutí byl patentován v polovině 19. století. Od Všeobecné světové výstavy v Paříži v roce 1900, se beton používá jako jeden ze základních konstrukčních materiálů.

dál v odkazu
http://www.ebe­ton.cz/pojmy/his­torie-betonu

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elektrikář

Řekové mněli cement co tvrdne i ve slané vodě potopili lodě z betonovou smněsí do mnělčin v moři a postavili na nich maják,technologie se zaponěla. Dosud na to chemici nepřišli.Techno­logie pálení vápna je velmi stará.Postupem z ní vznikl i cement.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek