anonymos

Kdo vymyslel abecední pořadí?

Kdo toto pořadí písmen vymyslel a proč?

Odpovědi
Bobek 2

Ta otázka už tu byla nejméně třikrát, ale nikdy na ni nikdo nedokázal odpovědět.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-vymyslel-abecedu-proc-je-poradi-pismen-v-abecede-zrovna-takove
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-sestavil-poradi-abecedy-a-podle-ceho
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-jsou-pismena-v-abecede-tak-jak-jsou

Nejblíže byla odpověď, kterou před 1971 dny vložil MK44 ke druhé z odkazovaných otázek – a nedostal za to ani jediný palec, natož nominaci. Tam jsme se dočetli, že některé prvky dnešního řazení používalo už ugaritské písmo kolem roku 1300 před n.l. i fénické písmo (b, g na začátku abecedy), u Řeků se do toho přímíchaly samohlásky (takže začátek byl a, b, g) a u Římanů se místo G objevilo K, psané ovšem C, hlaholice a azbuka také vycházejí z řeckého řazení. Čili to pořadí vznikalo postupnými obměnami z jakéhosi původního pořadí, o kterém nevíme naprosto nic, proč vzniklo zrovna tak, jak vzniklo. Jestli úplně náhodně, nebo třeba podle nějaké tehdejší říkanky k zapamatování, to se asi nikdy nedozvíme.

Lotr2008

Byl to náš Nejvyšší Pánbůh a udělal to proto, aby nás potrápil.

JájsemRaibek

Stejnou otázkou může být proč číselná řada začíná jedničkou,......
Když tak nad tím přemýšlím, tak i alfa, beta jde v pořadí.

Kelt

Zřejmě to má historickou souvislost. Základem indoevropských jazyků je latina a toto pořadí písmen se objevuje vlastně ve všech evropských jazycích. Ale jsou jazyky, které nemají všechna písmena, nebo mají tato písmena v jiném pořadí. Ruština, turečtina, hebrejština, řečtina, japonština, korejština a jiné. A všichni mají nějaký systém.