Ametyst

Kdo určuje, co je dezinformace, když diskuze, kde se tříbí názory, není možná?

Slovo Dezinformace pochází z vojenského slovníku. To jsme to dopracovali…Některé veřejně známé osoby jsou onálepkovány a předem vyloučeny z diskuze. Nikam je nepozvou. Aby divák třeba nezačal o věcech přemýšlet z jiného hlediska.

Nejlepší odpověď
da ny

Ten, kdo má v rukou moc, sílu. Vládce, vláda cenzor. Co se nehodí do krámu, je třeba zničit, odlišný názor i pravdy. Nehodí se ani filozofické, hypotetické, možné úvahy. Fakta už vůbec ne.
Je třeba zpacifikovat (ty neposlušné), umlčet, kriminalizovat ty odvážné, kteří se hned tak umlčet nedají. (vzít jim práci v oblasti vědy, lékařství aj., potrestat, zarazit, jako skoby do zdi, věšet zatím stále nemohou. Zákony, tato „skwadra“, na 4 roky ano).

Další odpovědi
df

Pravdu má ten silnější, ale jen pro ovce. Kdo přemýšlí, tak ví svoje. Ale zůstane v menšině a ta hloupá většina rozhoduje a menšinu semele. Bohužel to funguje tak, že pravda má zelenou jen tehdy, když se to hodí elitě. Společenské mínění je elitami řízeno od dob hromadného šíření informací. Těm, kteří chtějí tu pravdu znát nezbývá než mravenčí prace a hledání. Ale kdo má na to čas a náladu?

led

Dezimformácia je jeden zo spôsobov klamania. Dezinformácia je klam pôsobiaci formou pravdivosti.
Prirodzene dezinformátor neprizná dezinformáciu, ale vydáva ju za pravdu. V diskusiach ak popierate jasnú dezinformáciu vydávaním ju za pravdu sa snažite aby diskutujúci protivník váš spôsob dezinformácie neodhalil.
Často dezinformácia môže byť založená na umiestnení čiarky vo vete, čím dokážete význam tejto vety zmeniť.

Spomínam si na dávny príklad zo školy:
„V izbe sme boli dvaja. Ja a on, na obraze, visel na stene.
V izbe sme boli dvaja. Ja a On, na obraze, visel na stene.
…zdôraznila som človeka na obraze. ak nenapíšem "na obraze“ ešte viac zdôraznim Jeho… ´Ja a On visel na stene´.
Skúste si to aj povedať – zvukovo je to ešte viac cítiť. "

z mojej odpovede https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nazyva-se-nejak-forma-psani-kdy-veskera-zajmena-ktera-se-tykaji-vybrane-osoby-se-pisi-s-velkym-pocatecnim-pismenem

Aj to bol jeden zo spôsobov ako možno použiť dezinformáciu.

Kto určuje či je daná veta dezinformácia, môže byť
1 – priamo autor vety, ktorý týmto spôsobom zakry, alebo skreslil pravdu…
2 – adresát, ktorému dezinformácia bola určená a on ju tak aj pochopil (ako dezinformáciu)
3 – pozorovateľ, ktorý danú vetu pochopil ako dezinformáciu.
Rovnako aj keď autor povie pravdu, ale podľa bodu 2 a 3 ju pochopili ako dezinformáciu.

PS. to sa dosť často stáva aj tu. Napríklad aj v tejto vašej otázke užívatelia _Bůh_, Kryšpín, hapiky, df, pochopili vašu otázku inak (vo vzťahu s Ukrajinou) ako my ostatní, ktorí sme ju pochopili ako otázku „Kdo určuje, co je dezinformace, když diskuze, kde se tříbí názory, není možná?“

Pepa25

Nikdo nemusí určovat, co je dezinformace, stejně jako jako to, co je pravda. Je to prostě objektivní fakt – erga kladívko ve věcech, které nejsou objektivními fakty, nemohou dezinformace exitovat. Takže diskuse výměna a třídění názorů není snahou o potírání deziinformací nijak postižena.
Příklad názorové diskuse: můžeme diskutovat, jak by měla nebo neměla ČR podporovat Ukrajinu, každý může vyjádřit svůj názor, např. že to nemá smysl, protože Putin nakonec zvítězí.
Příkald dezinfromace: „válka vznikla kvůli tajným biologickým laboratořím“ – to není o názoru, ale pracuje se s nepravdivým faktem (nebo faktem, který vyjde z faktické infromace, např. z existence STCU, která je zmanipulována).

hapiky

Demokracie je slaboch a slaboši bývají zneužívání.
Já myslím, že skoro každý soudný člověk pozná co je lež a propaganda. Stačí se podívat, jak vypadají města v Ukrajině po „Ruské misi“.

Drap

Podle toho, jak se naše současná společnost k tomuto vyjadřuje, tak zřejmě o tom co je a neni dezinformace může rozhodovat pouze vláda , popřípadě úřad k tomu jmenovaný. Tak věř všemu co pan Fiala řekne. Na tuto vládu je i ústava krátká a pokud bude třeba tak se vyloží podle potřeby. Pan Rychecký y to jistě uměl zařídit, obdobně jako u voleb.

_Bůh_

A kdo říká, že diskuse není možná?
Jedna věc je diskuse, druhá věc jsou lži. Rozdíl si dohledejte ve slovníku.

Například když někdo obhajuje ruskou agresi, tak 95 % společnosti jasně chápe, že se jedná o lži. To potom není vo čem diskutovat.

Kryšpín

Podle názoru příbuzného který je právník je vhodné zřídit Ministerstvo pravdy, které vydá pokyny.

paul1

Většinou lze dezinformaci poznat na první pohled. Často bývá anonymní.
Tady jsou některé:

https://interak­tivni.rozhlas­.cz/dezinforma­ce/

Zdroj: https://manipu­latori.cz/preh­led-dezinformacnich-webu-projektu-a-lidi-siricich-dezinformace-o-aktualni-pandemii/

Ametyst

Led: Jiný názor není dezinformace. To už by nikdo neměl právo se zmýlit.

led

Ľud nemá právo mať vlastný názor, musí poslúchať. Vyjadriť svoj názor, ktorý sa odlišuje od panského názoru je dezinformácia!

led

Pozrite sa na Tatranskú kotlinu, kde „iný názor“ než je „správny“ od piatku dostal štatút trestného činu.