pizlicka

Kdo zaplati pohřeb? Má pozůstalý invalida nějaké ulevy v tomto směru?

Kdo se postara o pohřebné? Původní otázka.

Pokud umře synovi matka a ten syn ma jen invalidni duchod. Kdo zaplati pohřeb? Má invalida nějaké ulevy v tomto??

Vysvětlení k úpravě – pohřebné je sociální dávka, která slouží k úhradě nákladů spojených s vypravením pohřbu. Kdo pohřebné obdrží, je stanovené zákonem. Proto jsem změnila stylizaci otázky – annas.

Nejlepší odpověď
johana 56

Celoplošné vypácení tzv. ‚pohřebného‘ bylo zrušeno.
Vztahuje se pouze na úmrtí rodiče nezletilého dítěte,nebo naopak.

http://www.poh­rebniustavmusil­.cz/pohrebne/

Syn,poživatel ID má v tomto případě možnost obrátit se na sociální odbor podáním žádosti o příspěvek v hmotné nouzi po předložení potvrzení o vyplacení zálohy Pohřební službě..Každý úřad řeší individuálně,přís­pěvek může hradit třeba jen stanovené minimální náklady na pohřeb.

Další odpovědi
pusinka50

Průměrný pohřeb vyjde na více než 10 000 Kč. Výše státního příplatku za pohřebné činí 5000 Kč. Pohřebné 5.000 Kč se vyplatí jednorázově.
Podmínky nároku na pohřebné:
http://www.vy­plata.cz/zako­ny/z117-1995sb_47-48.php

Může být „Žádný pohřeb, žádný obřad“. Ihned při oznámení úmrtí stačí nahlásit rozptyl popela na rozptylovou loučku na hřbitově. Stojí to řádově kolem 1.000 Kč, jak kde.

anonym

Z části uhradí mrtvolné stát,jinak pravděpodobně rozprášíte paní matku na „loučce“.