Natee

„Kdo rány necítil, rouhá se jizvám“ – jaký je význam rčení?

Nevíte..?

Nejlepší odpověď
Damiana

Asi takhle. Komu se ještě nic zlého nestalo, nepochopí.
V případě hry Romeo a Julie, ze které je tvůj citát, to znamená, že Romeo je zklamaný láskou (odmítnutím Rosalindy) a odmítá shovívavý až výsměšný postoj svého bratrance Benvolia, který situaci trochu shazuje a zlehčuje. Romeo mu tím dává najevo, že asi on nebyl nikdy opravdu zamilován, protože jinak by pochopil, jak on se cítí.

Další odpovědi
www

Podobné rčení se stejným významem je například
Sytý hladovému nevěří.
Stačí to k vysvětlení?

anonym

Nejspíš bych to „zpochopitelnila“ jako:
Kdo nepocítil bolest na vlastní kůži, rouhá se bolesti jiných. Třeba tím, že znevažuje prožitky druhých lidí.
Svým dětem jsem vždy říkala, že má ponaučení mají chápat tak, že je chci ubránit zbytečných negativních zkušeností. Přesto jsem ale nikdy nezapomněla na to, že vlastní natlučený nos bolí jinak, než cizí.

Katty25

Jde o to, že pokud si člověk neprožil to samé jako ten druhý, nemůže vědět co cítí a tak a dělá si na to nějaký svůj názor, i když třeba ani neví všechno…

Braník

naříká,aniž by byl tom tak zle