annas

Kdo poprvé dne 28. 12. xxxx představil svůj film v pařížském Grand Café?

Čeho se týkal jejich první film? Jak asi působil na diváky?

Kdy se první film promítal u nás? Kdy vzniklo první české kino?

Nejlepší odpověď
anonym

28. prosince Auguste a Louis Lumièrové vynalezli kinematograf. V pařížském Grand Café promítli první film, 45 sekund dlouhý Sortie de l'usine Lumière à Lyon (Dělníci odcházející z Lumièrovy továrny)

1. filmová projekce v Čechách se promítala roku 1896 v Karlových Varech. Jinak se u nás promítaly filmy na poutích do doby, kdy zde vzniklo první české kino v Karlově ulici s pravidelným promítáním.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org

Další odpovědi
vagra

Paříž –28.12.1885
Návštěvníci pařížské kavárny Grand Café v ulici Kapucínů se před 115 lety stali prvními filmovými diváky v historii. V suterénu kavárny jim bratři Lumierové představili několik krátkých filmů. Hýbající se obrázky diváky ohromily a v některých případech také vyděsily.
Příjezd vlaku, který zdánlivě jede do publika, natolik šokoval diváky, že údajně křičeli hrůzou a schovávali se pod židle.
Toho dne, 28. prosince 1895, se v Paříži prakticky narodila kinematografie.
První stálý kinosál byl v Praze otevřen v roce 1907.

Zdroj: zkráceno z-http://master­.ct24.cz/kalen­darium/40121-divaky-prejel-filmovy-vlak-bratri-lumieru/