Kryšpín

Kdo měl největší zásluhu na revoluce v roce 1989?

President republiky měl názor studenti, ex president V. Klaus bylo to zhroucení RVHP, Lech Walesa začalo to stávkou v loděnicích, občas také proběhne tiskem zpráva Chartisti v čele s V. Havlem, Míša Gorbačov měl jsem v úmyslu perestrojku tím nastolit lepší směr a nikoliv kapitalismus, J. Dolejší řídila to KGB a CIA

Nejlepší odpověď
Kepler

Podle mého Gorbačov, i když nepřímo. Komáři se už nemohli spolehnout na tanky velkého rudého bratra. Tak to bylo i ve všech ostatních zemích bývalého socialistického tábora.

Další odpovědi
Drap

Nelze říct, kdo měl největší zásluhy. Těch vlivů tam pracovalo příliš mnoho. Většinou se nejednalo o revoluce, ale spíše o převraty. Revoluce je převzetí moci za pomoci síly.

DoTazatel

Přece sami komunisti. Nemá smysl dělat jakoukoli vzpouru, revoltu, převrat, revoluci, když není proti komu. :D

ten který je

Velký podíl na změnách měla zhoršující se ekonomická situace Západu i Východu.

dr.luha

Soroš.

Hlada

Nešlo o žádné revoluce. Byl to dlouhodobý, plynulý vývoj, ve kterém se ukázalo, že státem řízené plánované hospodářství socialistických států, vedených SSSR, nenapravitelně zaostává za tržním. Potřebu změn přiznal poprvé v SSSR M. Gorbačov v polovině 80. let. To je zásadní, protože žádná jiná země nemohla změny iniciovat. Kdo byl v které zemi zrovna v čele a jaká konkrétní událost tam změny odstartovala, je naprosto bezvýznamné.

Lgee

EKSOT123

V prvé řadě souhlas s Keplerem a jistě přispělo i spousta lidí v různých zemích, např. papež Karol Wojtyla. Přesto myslím, že to bylo pro většinu překvapující, tedy nebyl to výsledek promyšleného úsilí mas lidí, ani nevěřím spekulacím o plánovaném předání moci mezi komunisty. Buď jak buď, byla to změna k lepšímu, i když ne zcela vydařená.
Tedy věřím, že to byl dar shůry, a k tomu bych chtěl uvést následující střípek do mozaiky. Souvisí to s tím Ruskem i papežem:
Podle fatimského proroctví z 1917 mělo Rusko rozšířit bludy a zlo po světě. Co se týče naší sametové revoluce, Tomáš Halík prý odněkud přišel s předpovědí, že se vše změní po svatoření Anežky České. Což se přesně stalo. Ale je to v širší souvislosti s koncem studené války a pádem celého východního bloku. V čemž, podle podle knížky ‚Jan Pavel II. a třetí fatimské tajemství‘ sehrálo roli zasvěcení ruska P. Marii, vykonané tímto papežem 13.5.1983. K tomuto činu ho přiměl atentát na jeho osobu přesně o dva roky dříve, v den výročí prvního zjevení ve Fatimě. Střela patrně zázračně změnila dráhu při průletu jeho tělema vyhnula se důležitým orgánům. Podivné je snad i to, že střela měla přesně takovou energii, aby prolétla papežovým tělem, ale již nedolétla k člověku za ním. Turecký terorista Mehmet Ali Agca nemohl pochopit, jak mohl papež jeho útok přežít: „Považoval jsem za nezpochybnitelný důkaz, že 13. května 1981 Bůh na Svatopetrském náměstí učinil zázrak.“ Každopádně papeže ten atentát přiměl k prostudování fatimských zjevení a proroctví a k tomu zasvěcení Ruska. Mimochodem je možné, v těch fatimských proroctvích byl předpověděn přímo i ten atentán, ačkoliv Wojtyla sám měl k tomu jiný výklad.
Po sérii náhlých úmrtí ruských prezidentů přišel Gorbačev se svou koncepcí, viz Wikipedie. Mezi jiným v roce 1988 také oznámil, že Sovětský svaz opouští Brežněvovu doktrínu a umožňuje zemím východní Evropy rozhodovat o svých vlastních vnitřních otázkách. Nepamatuji si, že by to tenkrát bylo někde zveřejněno, nicméně vedoucí komunisté to věděli.

Klaproth

Základy položil Gorbačov, lavinu strhl Günter Schabowski.

Kryšpín

Vepište odpověď…Četl jsem také názor v roce 1989 volal Míša Gorby Ronaldu, hele v roce 1945 jsme se také dohodli opustíme v klidu satelity a ty si tam můžeš umístit svoje zelené hračky, podmínka na komunisty moc nešlahat. Dle mého odhadu mimo Rumunska se to povedlo.