plebs

Kdo je první tvůrce kapitalismu případně postavit pomník?

Komunismus byl vyroben v Německu K. Marxem doplněn v Anglii B. Engelsem vylepšen Leninem v Rusku.
Na východě Budha na jihu Prorok Mohamed a Ježíš i Apoštolové, kapitalismus si zaslouží pomník pro vynálezce doufám pokud až se v ČR postaví tak Češi jej nebudou za několik let bourat což je náš folklor a nadšení na další nejistou budoucnost.

Odpovědi
Disraeli

„vylepšen“ 🤣
A „vyroben“ taky není nějak správné. Marx a Engels byli hlavní teoretičtí tvůrci, kteří vytvořili ideologii a systematicky rozebrali ekonomickou teorii, nejvíce komunismus (ale rozhodně to nebyly první teorie o komunismu). Na druhou stranu Lenin, přestože taky teoretik, to jako první zavedl do praxe (přestože to JAKOŽE „nebyl“ komunismus. Alespoň ne ten utopický). Bylo to první uvedení těchto „ideálů“ a teorií do praxe… Přestože v jistých formách bychom to mohli místami vysopovat i ve starověku (a hádat bychom se mohli, jak to vlastně vypadalo v pravěku – s rovností a společným/volným vlastnictvím). Víc ke „komunismu“ měla tak možná Sparta, než všechny socialismy a podobné zrůdnosti. Avšak ten (nebo ten v pravěku) zase nemá až tolik společného s tím moderním a teoretickým, budeme se tedy na něj dívat jako na komunismus, coby moderní politický a ekonomický systém, utopie a vlhké sny některých pomatenců.

Na kapitalismus se můžeš dívat jako na ekonomický systém v podobě 1) teorií (ekon. systému), nauky, ideologie anebo 2) stav společnosti, ekonomický systém a organizace společnosti v praxi
Jako stav společnosti se to nedá určit, protože kapitalismus zde de facto byl v různých podobách odjakživa (od starověku, vlastně by se dalo říct pravěku). Kapitalismus je v podstatě („čistá“) ekonomika – svobodná, s volným vlastnictvím, obchodováním/pod­nikáním..
V teorii je tomu stejně, protože stav společnosti, zde byl dřív, než teorie (teoretikové a pojmenování).

Kapitalismus vznikl v 19. století.. ale jen jako pojmenování.
Za takového prvního teoretika bývá považován Adam Smith. Jenže to je prostě první moderní, ekonomický teoretik… liberální a dnes klasické ekonomie. Což vyloženě NEMUSÍ být totéž jako kapitalismus (jako kapitalismus – jako celá ekonomika – by měla být liberální, ale vůbec správně fungovala. Přesto kapitalismus může být třeba i hodně regulovaný, neliberální atd. A pořád to je kapitalismus a říká se mu tak. Jen funguje blbě!).

MODERNÍ kapitalismus se začal vyvíjet již od středověku, hlavní rozmach nastal v průmyslové revoluci a chvíli před ní (což bývá NĚKDY považováno za vznik – především jako první v Anglii, což je částečně pravda. I když se to vztahuje převážně jen k liberálnímu, volnému – spíše volnějšímu – trhu). Kapitalismus následuje po feudalismu, respektive po merkantilismu (což bývá špatně označováno, neb merkantilismus bych nebral jako samosatatný systém a de facto to již je kapitalismus – jedna jeho forma, která má akorát nějaký ekonomický/po­litický směr). Udává se zparvidla 16. až 17. století, Anglie, pak Nizozemí (či téměř současně). A pak se přidaly další státy. Byť to je za mě silně diskutabilní. Rozdíly mezi kapitalismem a „tím ostatním“ co bylo předtím jsou spíš vyumělkované rozdíly (nejasné a vlastně tam kolikrát rozdíly ani nejsou).
Za počátek kapitalismu by se mohl brát konec faudalismu a konečné zrušení nevolnictví. Ale ani to není přesné (a plno států – včetně té Anglie – už byly kapitalistické a měly stále nevolnictví… ty výklady a přístupy ke kapitalismu a porovnávání kapitalismu s ostatními prostě nebývají přesné).

Problém je, že kapitalismus má mnoho podob a mnoho výkladů i definic (hlavně v těch odlišnostech a podkategoriích).
Největší problém však je, že kapitalismus, ale i celá ekonomická historie bývá STÁLE a nejrozšířeněji dělena, podle komoušských teoretiků (otrokářská společnost → feudalismus (merkantilismus) → (merkantilismus) kapitalismus a případně → socialismus /přechod z kapitalismu na/ = komunismus). V základu čistě: Otrokářství-Feudalismus-Kapitalismus(-Komunismus). A jejich definic, vnímání a pohledů. Což není úplně dobře.

V podstatě existují jen dva ekonomické systémy (tedy dnes), kapitalismus a komunismus. Kapitalismus prostě znamená ekonomiku, svobodnou – v jisté míře (tržní hospodářství, měl by to být volný trh). Komunismus je utopie, v praxi exsitující jako nějaká jeho varianta, socialismus (údajný „přechod“), kde je jiná organizace a rozdělení majetku.. takže se to rozhodně dá brát za jiný ekon. systém. I když prostě nefunkční (vadná ekonomika, stojící na pomýlených teoriích). V praxi „fungující“ tak akorát jako diktatura/totalita.
Každopádně i přístupů ke kapitalismu existuje několik. Ekonomie samotná má různé pohledy, různé odvětví. A tak tomu je i se samotným kapitalismem (který není jednotný ani přesně vymezený. A bohužel, nejvíc z jeho definic, popisů a pohledů do historie pochází právě od těch komunistických teoretiků).

Kapitalismus však de facto byl velmi dávno, před průmyslovou revolucí. Vlastnit, podnikat (jako soukromě), obchodovat i třeba investovat atd. se mohlo de facto vždy (kromě komunistických ér). To, co některým brání nazvat třeba starovké civlizace/státy atd. za kapitalistické, je že to byly třídní společnosti. (Ale to tak vlastně úplně kapitalistické teorii/konceptu neodporuje). Tj. podnikat, vlastnit atd. lidé mohli, ale jen ti svobodní. Takže ve starověku třeba každý, krom otroků. V podsatatě je starověká otrokářská společnost kapitalistická, jen i někteří lidé jsou taky bráni jako majetek (a je jich hodně a tvoří docela základ toho kapitálu, proto se tomu říká otrokářská společnost… taky to má původ u komunistických teoretiků). Feudalismus je na tom snad ještě trochu hůř, ale stále je zde podnikání, obchod, atpod. Občasnou námitkou, že to nebyl kapitalismus (starověk, středověk) je, že podstatné příjmy států a skupin/národů zakládaly na kořistění. Ale to vlastně taky úplně není proti kapitalismu (záleží dost i na jeho vnímání a navíc to není úplná pravda). Bylo zde otrokářství a bylo zde drancování/ko­řistění (což ale bylo i v moderním kapitalismu, při koloniálním a rasovém otrokářství… takže je to fuk. Taky to byl kapitalismus a demokracie).

Takže kapitalismus máme, od té doby, co člověk obchoduje. Od barterova obchodu, směnné spolupráci, vynálezu peněz, zakládání měst nebo i menších obydlí; dá se říct, ještě před prvními civilizacemi (tj v pravěku). Lidé soukromě vlastnili (v dávné společnosti ještě bez zákonů – alepsoň písemných) a obchodovali a dokonce ještě ani úplně nebyly třídy, třídní společnost a v určité době (v pravěku) platilo i společné vlastniství, obecné podílnictví (ve skupině). Takže to byl takový kapitalistický „komunismu“. V podatatě si neodporují. Je to však pravěká a primitivní společnost a nedají se na ni aplikovat společenské – civilizační pojmy (jako stát, ekonomický systém nebo vůbec ekonomika). Přesto může existovat soukromé vlastnistcví, majetek i podnikání a můžou být i sdílené zdroje a produktivita.

Filip84

Kapitalismus není ideologie, že se jej někteří snaží zideologisovat je věc jiná. Ani náboženství to není.

Meleš hovna. 🤦‍♀️

df

První byl ten, co vynalezl kolo. Předtím byli lidi jen nahatý opice. Člověk měl to, co si vzal, nebyly peníze-nebyla krize. A k tomu času byla fůra, lidi byli nevinní, nebyla cenzúra, nečetli noviny.

Jednoho dne přišlo lidem zatěžko chodit na mamuty pěšky, tak vypsali soutěž na vynález kola, netušíce co zla kolo vyvolá. Každý ho chtěl, dal za něj co měl a ten, co kolo vymyslel, čím dále více chtěl. Dávali mu škeble, on chtěl tisíc slonů a 5 dinosaurů k tomu. Za chvíli byla cena kola závratná. Až nakonec přišel s tím, že chce za to kolo zlato. Kulatý za kulatý. Tak vznikly peníze, tak vznikl bohatý člověk a první krize, protože zlato měli pouze ti, co znali kšeftovat a ostatní z nouze začli pracovat.

A tak vznikla třída, která nemá nic, vedle třídy, která chce mít čím dál víc. Z toho vznikly pútky a šarvátky, které trvají dodnes. A ty bys mu chtěl postavit pomník? No, nakonec, proč ne

Bortolo

Kapitalismus není ideologie, jde o přirozený ekonomický koncept. Jeden z nositelů této koncepce je například Smith.

da ny

Lidská společnost a ekonomika.
„Kapitalistické vztahy v hospodářství se v Evropě objevují již od 16. století, kdy začaly pomalu vytlačovat vztahy feudální.“
„ Teprve s rozvojem průmyslové revoluce však dochází k rozšíření kapitalismu do většiny světa a k likvidaci původních hospodářských a společenských systém“
„Will Hutton a Anthony Giddens identifikují tři základní charakteristiky kapitalismu:

• Systém soukromého vlastnictví majetku
• Hospodářskou činnost řídí cenové signály trhu
• Předpokládá motivaci pro činnost vycházející z hledání zisku a na této motivaci je závislý[2]“

Kapitalismus je EKONOMICKÝ SYSTÉM V němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a jsou provozovány v prostředí tržní ekonomiky za účelem dosažení zisku. Akumulací (části) zisku vzniká kapitál, který je znovu investován do výroby za účelem navýšení zisku. Vyskytuje se však více pojetí kapitalismu závisející na historické době a osobě, která jej používá. Termín také zpravidla nezahrnuje jen ekonomický, ale i společenský a politický význam. Opak kapitalismu je komunismus.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kapitalismus

„Vznik kapitalismu je spojen s moderní západní společností, a to díky racionalizaci a byrokracii. Kapitalismus se ovšem odlišuje od pouhé snahy hromadit peníze, a to právě svým specifickým duchem. Jeho původ nalézá Weber v protestantství, zvláště potom v kalvínském protestantismu.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Protestantsk%C3%A1_e­tika_a_duch_ka­pitalismu

Lenina si, pro likvidaci feudalismu (carské rodiny), vychovali v USA.
Jen se jim asi docela nevyvedl a „sešel z předpokládané cesty“…
Podobně, jako TGM, pro likvidaci „rakouského feudalismu“
😉.

zjentek

Těžko říct kdy přesně ovšem rozhodně šlo o vykuka s vidinou pohodlně si za.šukat přičemž aby také byla řádně opěvována jeho ohromná velikost v kombinaci s úderností.

Disraeli

da ny, Je pravda, že Rusové si po zrušení feudalismu ještě chvíli ponechali jisté feudální prvky, ALE to je vcelku jedno.. Monarchie sama rozhodně NENÍ feudalismem (špatná a předsudečná asociace), nemluvě o tom, že monarchie existovaly dávno před (středověkem=) vznikem feudalismu, nebo i otrokářství; Rusko v r. 1917 už chvíli nebylo feudalismem ani nemělo nevolnictví. Carské Rusko před revolucí bylo kapitalistické (bylo sice chudé, v krizi, ve válce, – též v něčem hůř systémově funkční -, průmyslově a celkově zaostalé/agrární, ale kapitalistické! A buržoazní. S postupným procesem industrializace).

TGM akorát zrušil šlechtické tituly (formalita) – i když ne přímo on – a přisvojil si post volené hlavy státu v nově vzniklém státu rozpadem starého (od kterého přijal vlastně vše, většinu ze systémů a asi 95 % zákonů). To je asi vše. Nevolnictví a feudalismus byly v českém království zrušny v 18. století, úplný přechod ke kapitalismu v průběhu 19. století… Rozdíl v Česku mezi R-U a ČSR byl absolutně minimální. Tedy formálně: volená hlava státu (republika) a samostaný stát (nepodsatné). Plus zrušení titulů.
Já vím, chudácí feudální ve VB a jinde…

Disraeli

A samozřejmě je to tvrzení zcela nesmyslné.. pokud už by si Lenina někde „vychovali“ tak v Německu (odkud ho taky dopravili do Ruska) a ne v USA (které bylo spojencem carského ruska, nejen v první světové, ale i předtím).

Disraeli

po zrušení *nevolnictví

Disraeli

Bortolo, to si neodporuje. Souhlasím, že kapitalismus je de facto jistý přirozený stav společnosti, ekonomika sama o sobě.
Avšak v teorii a jako soubor přesvědčení, ideí a náhledů/předsav a soustava různých ideí; to je ideologie. Ekonomická ideologie, politická ideologie, sociální (…). Druhů ideologii je řada. A kapitalismus je široký pojem, který toho představuje hodně.

Kapitalismus je co(?): společenský/e­konomický systém – praxi, jistě, jako stav společnosti. Ale jinak taky i teorie, respektive soubor teorií (aj) a nějaké systematické uspořádání myšlenek a představ. atd
Na kapitalismus lze nahlížet jako na ekonomický systém i jako ideologii. Obojí současně (nebo i zvlášť, odděleně).
PŘINEJMENŠÍM jako ekonomická ideologe – to je bezesporu.

Disraeli

Filip84, kapitalismus de facto je ideologie (samozřejmě nejen ta, ale dá se říct, že je). Především v teorii a jejím systému ztělesňuje soubor přesvědčení, ideí, hodnot a principů – při náhledu na svět a společnost (z ekonomického hlediska*)… jako ideologie (ekonomická, politická aj. Nebo prostě jen ideologie sama o sobě).
*A samozřejmě nejen z ekonomického. Protože to pojetí organizace a systému společnosti se nepromítá jen v ekonomice, ale logicky v zato v právu a politice (protože jsou spjaté a podstatně to zákládá a vychází z toho, jak je ta společnost dělena, jaká/která jsou zde práva a celkové uspřádání státu).

Kapitalismus je ideologie asi tak jako komunismus. Tedy je.
V první řadě je to ekonomický systém (v teorii nebo praxi).. ale to je celkem fuk.

Disraeli

I když záleží, jak se na to díváme (ale často je kapitalismus brán TAKÉ za ideologii). Já osobně jsem PROTI ideologiím. Dřív takové šulibrkoviny ani neexistovaly. Dnes se dělá ideologie ze všeho. Klidně i (konrkténí) náboženství.
Já jsem spíš proti tomu. Lidi rádi všechno kategorizují (i zjednodušují) a dělí, jako třeba stupidní pravice a levice.