annas

Kdo chybí, když známe vraha, jeho motivaci, provedení zločinu a perfektně vytvořené alibi? Přece poručík Columbo.

Hledala jsem, zda něco nového nabízí TV. Všimla jsem si, že na programu ČT1 opět vysílají detektivní seriál Columbo.

Jeho představitel Petr Falk je už v hereckém nebi, ale stále mezi diváky žijí jeho tzv. „výrazové columbismy.“

Britští lékaři podle jednoho z nich označili druh psychické poruchy za tzv. „Columbův efekt."

Pokud si na slavného detektiva vzpomínáte, co myslíte, že britské lékaře inspirovalo?

  1. časté poručíkovy návraty za vyslýchanými pachateli
  2. pomačkaný ošuntělý baloňák – prodávaly se ještě hodně dlouho, i když už vyšly z módy

3. zmatené hledání po kapsách, půjčování tužky, doutník apod.

4. tajemná manželka – všichni vědí, že existuje, ale nikdo ji neviděl

5. pes s plandavýma ušima, který nemá jméno

6. otlučený „francouzský mercedes“

7. něco jiného.

Znáte někoho, kdo připomíná Columba a trpí jmenovanou poruchou, která se objevuje i u nás, ale nepátrala jsem, jak se nazývá.

Obrázek:
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2017/03/07/13/50/por­trait-2124045_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
klumprt

Poručík Columbo je můj oblíbený televizní detektiv. Myslím, že jeho vracení se bylo promyšlenou součástí jeho taktiky. Vždycky se uvedl jako trouba, který snad v životě na nic nemůže přijít. Vraha to zpočátku uklidnilo, ale postupně ho víc a víc dráždilo poručíkovo neustálé vracení se a čím dál dotěrnější otázky. Každý díl probíhal vlastně úplně stejně 🙂 A každý případ byl vyřešen stejně elegantně 🙂
Columbo nebyl žádný pošuk. Když se mu vrah dostal do spárů, byl s ním amen!

Další odpovědi
Drap

Columbův efeKÍt je označováno onemocnění, kdy se postižený stále vrací. Postižený už bere za kliku a vrátí se podívat zda vypnul sporák, jestli neteče voda, zda je všude zhasnuto a pod. Toto dělá i několikrát. Stejně se znovu vrací aby zkontroloval zda je zamčeno. Silně to připomíná poručíka z již zmíněného seriálu.
Kromě toho, ještě existuje i Colombův zákon, ten však je z jiné oblasti a nemá s poručíkem nic společného..
Znám i několik lidí kteří to v menší či větší míře také dělají, Je to snad tak nějak v mezích normálu. Na psychiatrii zatím nikdo z nich nemusí.

Kepler

Jestli jde opravdu o poruchu, pak by Columba charakterizoval jenom bod 1 a 3. Ostatními neobvyklostmi může disponovat každý. Zrovna včera mě navštívil přítel, který sotva vešel, začal hledat mobil. Vrátil se k autu, tam ho spokojeně našel a vrátil se ke mně. Pak se začal znova prohledávat, nic nenašel a tak se vrátil k autu. Koukám: klíčky na stole. Opět se vrátil a cukalo mu jedno oko. Beze slova jsem mu klíčky podal a pak se vítězoslavně vrátil s mobilem, co byl sic nalezený v autě, ale opět zabouchnutý. Já myslel, že mě jebne, takovou prču jsem snad ještě nezažil!

doplněno: často se jméno poručíka zpitvoří na Colomba, nebo se plete dokonce s objevitelem elektrostatického náboje Coulomba 🙂

ivzez

Myslím, že britské lékaře inspirovalo časté vracení.

A také si myslím, že u poručíka Colomba nešlo o poruchu, ale
o záměr – předvést se jako „úplně neschopný zapomnětlivý vyšetřovatel“,
což pachatele „uchlácholilo“ tak, že přestal být opatrný…

_____

Doplňuji:

Vím, že se seriál jmenuje Poručík Columbo. Ovšem jestli si dobře
vzpomínám, byl u nás poprvé uveden s názvem Poručík Colombo.
Ale je to už dávno, mohu se plést…

led

Nesmrteľný „Poručík Colombo“, „poručík Columbo“ – počeštený zdomacnnelý pojem, ale správne sa seriál písal:
Columbo: názov epizódy
tj.od roku 1971 do roku 2003 bolo nakrútených 69 príbehov rozložených na 10 sérií so samostatnými epizódami a jedna pilotná- úvodná epizóda vždy s týmto originálnym názvom „Columbo: nameepisode“
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/List_of_Co­lumbo_episodes#Pi­lot_episodes

led

„Columbov efekt“ nachádzame aj na tejto stránke v podobe odidencoch dobrovoľných, alebo BANovaných, neustále vracajúcich sa pod iným menom.

annas

Ad led, máte pravdu, že na této stránce je vidět využití tohoto efektu.

Nebo že by u nich platilo, že opakované se líbí? 🙂

Mc Merkurion

ad ivzez: … nemýlíš se: „V Československé televizi byl v začátcích uváděn pod názvem Colombo (místo písmene U písmeno O).“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Columbo

annas

Ad ivzez,

také jsem se domnívala, že se seriál jmenuje Poručík Columbo, ale při hledání v programu se objevil jen Columbo.

http://www.se­rialzone.cz/se­rial/columbo/e­pizody/
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/116006677­52-columbo/

Mc Merkurion

… ivzez má pravdu: „V Československé televizi byl v začátcích uváděn pod názvem Colombo“ zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Columbo …

annas

Opět jste chybně četl. Nejde o slovo Colombo nebo Columbo .

Ivzez připomněla historii, já píši o současnosti.

Jenže seriál se jmenuje Columbo, nikoliv Poručík Columbo.

Je to v odkazu, který jste sám vložil.

Nezkreslujte prosím informace, které jsem nenapsala.

Mc Merkurion

… z: „… objevil jen Columbo“ jsem pochopil, že „Colomba“ jsi nenašla …

Mc Merkurion

… a já si mylsel, že umíš číst: „Vím, že se seriál jmenuje Poručík Columbo. Ovšem jestli si dobře
vzpomínám, byl u nás poprvé uveden s názvem Poručík Colombo.“ cituju ivzez, a na onom odkazu je napsáno právě to, co ivzez napsala: „V Československé televizi byl v začátcích uváděn pod názvem Colombo (místo písmene U písmeno O).“ … prosím, příště si odkaz přečíst celý … nejde totiž o to, jak se seriál,jmenuje, ale jak byl uváděn v Československé televizi … o poručíka tentokrát v mé reakci nešlo a i tak jsem to pochopil z doplnění ivzez, že se jedná o U a O, proto reakce na ivzez, že má pravdu, a dobře si to pamatuje,že to v diskuzi skočilo na tvoji reakci, za to nemohu, v diskuzích se příspěvky řadí systémem, který jsem nepochopil … … je totiž natočen nejen seriál, ale i několik samostatných filmů: http://www.csfd­.cz/hledat/dal­si-filmy/?q=Columbo

ivzez

Jj, popletla jsem to. Název seriálu byl Colombo. Poručík už se mi tam připletl z otázky…
Budu muset být pozornější. )–:

led

:), musím sa pousmiať, pripadá mi to ako detské prekáranie, (vlastne nie len detské, občas mám pocit ako sme boli v parlamente) „ano, je to tak, ale my to robíme tak…“

led

malé „parlamentné opomenutie, správne má byť“… občas mám pocit, akoby sme boli v parlamente)…"