Matiselis

Kdo byl ve středověku vzdělanostní elitou?

Na wiki jsem nalezl větu: „V Českých zemích osvícenství zasáhlo především vzdělanostní elitu…“ Kdo byla v té době vzdělanostní elita v Českých zemích? Všichni bohatí měšťané? Duchovenstvo? Buržoazie?
Děkuji za odpověď.

Odpovědi
_Bůh_

Možná vyloženě univerzity? Ve středověku se uznavali tři moci – moc krále, moc papeže, a moc rektora – proto měl rektor i žezlo (dodnes je dochováno žezlo rektora UK). University měly určitá privilegia, například ještě za druhé světové nemohla vojska vstoupit na univerzitní půdu. Když přijeli Nacisti na Právnickou fakultu UK, tak je rektor vyhodil ven, že na to nemají právo. Němečtí vojáci skutečně odešli (!) a vrátili se až s povolením v ruce… také panovník si nemohl dělat co chtěl, musel také respektovat moc papeže, například Evropskou unii chtěl založit již Jiří z Poděbrad, také Francie byla pro, ale papež to odmítl. Takže nic nebylo. Kdo by rozporoval vůli papeže?

Disraeli

Tou elitou je myšleno zkártka jen to, že je vzdělaná (tedy je to elita, proto, že je vzdělaná, elita vzdělaných, či elita co se vzdělanosti týká – tedy ti nejvzdělanější) a patřit tam může víc skupin nebo přesněji i jedinci z rozdílných tříd.
Měla by to být aristokracie, dynastie, dvůr, duchovenstvo, v jisté míře buržoazie a vzdělanci sami o osobě (nehledě na třídu, někteří kněží, většinou pak osoby šlechtického stavu a další pocházející z chudších poměrů).
Filozofové a vědci a prostě myslitelé. A vůbec prostě gramotné lidi (bez ohledu na stav) a mají přístup k vědomostem (ke knihám, vzdělání… vize výše, nejvíc aristokracie, pak duchovenstvo i různí měšťané, hlavně bohatší, čili obchodníci nebo ti, co se vypracovali výš).

Btw měšťanstvo a buržoazie je totéž. A jinak, ptáš se na osvícentsví, ale v otázce máš středověk.. už ani renesance se nebere za středověk (maximálně za konec středověku), tohle je vyloženě epocha osvícenství, jiak Novověk (jak se to v češtině dělí), jinde už se to řadá vyloženě do moderních dějin (17. století – přítomnost). Každopádně středověk to rozhodně není… pokud by to byl ranný nebo vrcholný středověk, za tu vzdělanostní elitu bych jako první dal duchovensto a pak aristokracii (nad duchovenstvo jedině panovník, jeho rodina a nejvyšší šlechta), prostý lid vůbec… rozdělení je ve středoveku a renesanci/novo­věku/moderních dějinách jiné (sociální třídy a hlavně i systém, tedy ekonomický: feudalismus, merkantilismus, kapitalismus,..). Pro středověk buržoazie není typická (minimálně od renesance). Na období, které se ptáš už je vlastně (třídní) kapitalismus … no i když v Česku je to diskutabilní, to byl takový přechod nebo mix společenskcýh uspořádání a období změn.

Beno

Šlechta