Standa H.

Kdo bude žalován v případě škody způsobené zaměstnancem?

Dobrý den všem,

  1. v případě, že zaměstnanec firmy XYZ zveřejní omylem databázi osobních údajů firemních zákazníků svou nedbalostí na webu firmy, která ho zaměstnává a firemní zákazníci budou chtít finanční odškodnění za toto uveřejnění, budou žalovat přímo zaměstnance oné firmy, který tento únik dat svým nedbalým chováním způsobil nebo přímo firmu?
  2. Pokud by firmě vznikla škoda, mohla by ji ve výši 4,5 násobku vymáhat po zaměstnanci?
  3. Pokud by žalobu na škodu podal pan A dne 1.1. a pan B dne 1.2 apod. mohla by firma za každého tohoto člověka, který žalobu podal inkasovat od zaměstnance 4,5× násobek mzdy na uhrazení škody nebo by mohla maximálně jednou využít tuto sankci vůči zaměstnanci? Je jasné, že kdyby podalo na firmu žalobu s uhrazením škody třeba 100 a více lidí s lehkým časovým odstupem, tak by pak zaměstnanec musel zaplatit škodu ve výsi 100 × 4,5 násob­ku mzdy.

Děkuji za zodpovězení hypotetického dotazu. Standa Horák

Odpovědi
elkon

Od toho existují pojištění, aby zaměstnanec minimalizoval dopad na jeho osobu.

Drap

4,5 násobek může firma strhnout pouze jednou. V případě žalob by ale mohla firma zaměstnance žalovat a vymáhat na něm ztrátu.

Pepa25

  1. firmu
  2. ano, pokud se prokáže zavinění
  3. celková náhrada škody je limitovaná 4,5násobkem

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Standa H.

Může se firma proti tomuto také pojistit? Aby nemusela platit škodu ze svých zdrojů, ale např. z peněz pojišťovny?

Standa H.

Děkuji oběma za příspěvky.

K DRAP – ztráta by šla ale asi uplatnit jako ušlý zisk jen za předpokladu, že by se jednalo o úmyslné jendání, nikoliv nedbalostní

K Elkon – ano máte pravdu, nicméně bych řekl, že tzv. pojištění na blbost se uplaňuje zejména a nevíce v těch případech, kdy má zaměstnanec podepsanou hmotnou zodpovědnost

elkon

Není to pravda, my jsme toto pojištění měli všichni a pracovali jsme v údržbě energetické společnosti. Pojištění by měl mít ve svém zájmu každý, kdo by mohl třeba i neúmyslně poškodit svůj podnik, potažmo způsobit větší škodu.