Kde všude na planetě můžeme pít z řek?

Samozřejmě obával bych se bakterií, či toho, že se někde nahoře rozkládá ve vodě mrtvola. Ale kde všude nalezneme lidsky nezničené vody → neznečištěné chemikáliemi? Tipuji, že minimálně to musí být sever Evropy → části řek blízko u neosídlených hor atp. Každopádně by mne zajímalo, zda existuje území, kde můžete cestovat kilometry a vodu jakou najdete bude stačit převařit…

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím, že by se dala pít voda i bez převaření na horních tocích řek ještě v horách, než narazí na první lidmi osídlené místo. Samozřejmě i tam by se daly najít kontaminované krátké úseky kvůli uhynulým rybám a jiným živočichům, ale samočistící schopnost toku je zde značná vzhledem k bohatému provzdušňování vody. Dříve, před nástupem průmyslové revoluce a používáním umělých hnojiv, často jiná voda i v dolních tocích nebyla k dispozici, ne všude byly studny.

Další odpovědi
Drap

Většinou je to v horách u nás to je Šumava, Krušné hory, Orlické hory,Krkonoše, Vysočina Beskydy, Jeseníky Rychlebské vrchy. Na všech těchto místech jsou ještě toky z kterých se dá bez problémů pít s ze všech jsem i osobně pil. V ostatní Evropě je to podobné. Asie , Amerika, Austrálie jsou na tom podobně. Všude se dají najít místa kde je ještě čistá voda.

mosoj

V tomto případě jsou nebezpeční paraziti, nikoliv bakterie! Paraziti se mohou vyskytovat všude kde je zvěř. Každý kdo zde říká že pil vodu z řeky nebo potoka, zcela jistě neví, kolik má v sobě parazitů. Sám mám nepříjemnou zkušenost z napití z potoka v Alpách. Dovolil bych se napít z potoka, který teče přímo z ledovce.
Jsem Šumavák a rád bych se dozvěděl kdeže na Šumavě se dá s čistým svědomím napít z řeky. Studánka nebo pramen ano, ale to je něco jiného než řeka!! a stejně je obezřetnost na místě.

synapse

zaručit se můžu za řeky a potoky ve Finsku a na Islandu