gepik

Kde se vzalo(a co znamená) jméno „SVIT“ pro bývalé obuvnické závody?

Možná to bude nějaká zkratka, ale čeho? Myslím bývylé Baťovy firmy ve Zlíně, ne slovenské město.

Nejlepší odpověď
led

Baťa a mesto Svit sú ako Otec a dcéra:
Len malé doplnenie stručnej Hykamovej odpovede
„9. března 1934 se zastupitelstvo obce Veľká rozhodlo, že odprodá firmě Baťa ze Zlína požadované pozemky na výstavbu nové továrny. Tomáš Baťa odkoupil od obce Veľká cca 581 428 m2 za 250 000 Kč.Veľká měla jen několik podmínek, a to aby sídlo firmy leželo na pozemcích obce Veľká, aby firma zaměstnávala převážně obyvatele Veľké a aby název osady byl vždy uváděný jako část Veľké. To se nestalo, a proto Veľká několikrát požadovala, aby se část pozemků, na kterých byla postavená výzkumná stanice, označoval jako „Baťove závody Veľká“ a aby železniční stanice v Batizovcích nesla název „Baťove závody Veľká“. 29. ledna 1937 se obecní zastupitelstvo usneslo na označení „Obec Veľká – Osada Svit“ (město dostalo název podle prvního Baťova podniku v tomto místě: S-lovenské VI-zkózové T-ovárne), které se stalo oficiálním označením Svitu až do jeho osamostatnění, i když samotný závod stále používal označení Batizovce. Od roku 1937 se pro novou osadu používal i název Svit. Status města byl Svitu udělen 30. května 1962.“
Neskôr prevzali názov Svit aj niektoré ďalšie továrne Baťovho koncernu

Další odpovědi
Hykam

S-lovenské VI-zkózové T-ovárne

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Svit

manon

Přijde mi to pouze jako budovatelské pojmenování. Nenašla jsem zatím, že by to měla být zkratka, prostě „bylo potřeba“ přejmenovat na něco jiného než Baťovy závody. K 1. lednu 1949 byly zlínské závody Baťa přejmenovány na Svit.
Doplňuji:
Nebo že by měl Hykam pravdu? :) Hmm. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ba%C5%A5a

radce

Myslím, že to není zkratka, jen značka…

isteron

Najväčším podnikom vo Svite bol Chemosvit, pletiarenským závodom Tatrasvit. Ešte existoval Elektrosvit v Nových Zámkoch, výroba svietidiel a elektrotechnických zariadení.
Pozrite si históriu na stránke mesta Svit.sk
Doplňuji:
http://svit.sk/in­dex.php?text=mes­t_historia&sek­cia=mesto&css_sek­cia=mesto&css=la­yout&klik2=1&me­nu0=true