Kryšpín

Kde může být příčina, zvyšující se počet sebevražd v Česku?

Česko má nejvíce sebevražd, trend je nad svět. průměrem. Nechápu vše je k dispozici, dostatek potravin, přebytek prac. míst, zahraniční i tuzemská rekreace, prům. plat přes 30 tis.
Zdroj. EuroZprávy.cz

Nejlepší odpověď
Kepler

Počet sebevražd v ČR se do roku 2007 (včetně) dlouhodobě snižoval a očekává se, že tento trend bude, navzdory přechodnému zvyšování (2008–2013), dále pokračovat. V rozvojovém světě je trend opačný.
Mezi faktory, které ovlivňují riziko sebevraždy, patří genetická dispozice, psychiatrické poruchy, narkomanie, různé psychické stavy, kulturní, rodinné a společenské situace a genetika. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sebevra%C5%BE­da#Sebevra%C5%BE­ednost_v_%C4%8Ces­ku Doplnil bych že v ČR i lehčí dostupnost zbraní a drog.

Další odpovědi
marci1

Je to strach z onemocnění, strach o blízké osoby, sociální izolace, nezaměstnanost a počínající finanční krize.:-((
„Pandemie ovlivňuje nejen fyzické, ale i psychické zdraví. Národní ústav pro duševní zdraví upozornil jak na trojnásobný vzrůst rizika sebevražd, tak na zvýšení počtu duševních onemocnění o deset procent. Patří mezi ně například úzkostné poruchy či deprese.
"S celou krizí byl spojen strach z onemocnění či strach o blízké osoby. Zvýšila se také frekvence pití velkého množství alkoholu při jedné příležitosti,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Dodal, že na mentálním zdraví se podepsala i sociální izolace, nezaměstnanost či nadcházející finanční krize." (21.7.2020)
https://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/pandemie-sebevrazda-riziko-dusevni-zdravi-smrt/r~307403­c4c81111ea9d74ac1f6b2­20ee8/

Pepa25

Zpráva „Česko má problém s velkým počtem sebevražd. Koronavirus to může ještě zhoršit“ na uvedeném serveru byla stažena, šlo o nepovedenou recyklaci zprávy Českého rozhlasu (viz odkaz). Zhoršující se trend tam přidal redaktor Eurozpráv … Naopak původní zdroj uvádí, že počet sebezražd je dlouhodobě skoro stejný, ale je snaha ho snížit, protože je nad světovým průměrem.
Doporučuju původní zdroj.

Zdroj: https://www.i­rozhlas.cz/zi­votni-styl/zdravi/se­bevrazdy-koronavirus-karantena-dusevni-zdravi-deprese-krizova-linka-psychika_200730090­1_gak

ten který je

To není možné,tady se mají lidé jak prasata v žitě.Nebudou náhodou EuroZprávy nějaký proruský web?Okamžitě zakázat! 🙂

zbyndo

Psychické problémy, materiálny svet, útek pred realitou pomocou drog, omamných látok

da ny

Stále stejná „klasika“, rozchody, nešťastné lásky, osamělost, zpráva o závažném onemocnění. Přibyly deprese, které medicína umí léčit jen psychofarmaky. Rodinné konflikty, týrání, zejména psychické. Šikana, bossing.

Díky nedostatečné výživě, chudé na minerály a vitamíny přibývají nemoci, vážná onemocnění a deprese.
Sociální fobie, ze všeho se kácející, nesamostatná (nevhodně vychovávaná), pubertální mládež (14 – 17 let).

Zoufalá finanční situace, dluhy. Kolik asi důchodců, absolventů a celý život pracujících lidí má 30 tisíc hrubého, co myslíte?
Na tuzemské, zejména zahraniční rekreace 50% národa nemá!

Bude hůř. mnoho lidí několik měsíců jede na 60% bývalých příjmů. Podniky, fyrmy omezují provoz, končí. Pracovních míst (obstojně placených) ubývá, nezaměstnanost (po)roste.
Nejhorší čas (ekonomicky a psychicky) bude kolem Vánoc.

zdroje, starší:
https://euroz­pravy.cz/doma­ci/zivot/200761-pocet-sebevrazd-v-cesku-je-alarmujici-denne-se-zabije-nekolik-lidi/
https://www.id­nes.cz/onadnes/zdra­vi/kdy-a-kdo-nejcasteji-spacha-sebevrazdu-sebevrazda-sebevrah-sebevrazednos­t.A180406_100­752_zdravi_pet
https://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti/449794/ps­ycholog-o-sebevrazde-premysli-o-ni-kazdy-jak-poznat-ze-uz-je-zle.html