zjentek

Kde je „táta rehek“ celých 14 dnů, po který samice sedí zcela sama na jejich na vajcách?

Táta „kominíček“ rehek.

Nejlepší odpověď
Drap

Poletuje po okolí hnízda, hledá si potravu , vyznačuje zpěvem svůj revír, popřípadě se snaží zahnat cizí samečky. Po vylíhnutí potom pomáhá matce krmit. Nejen kominíček, ale často i označován jako čermáček.

Další odpovědi
annas

V odkazu je povídání o rehkovi. Popsali je jedinci, když se jim rehek usadil na terase.

Všimli si, že samec postavil hnízdo, samička snesla vajíčka,

„5. samec si zpěvem vymezoval své teritorium
6. kolik tam bylo vajíček, jsme nezjistili, odhadujeme to na 5 nebo 6
7. samec zmizel – nekrmil samici, ani ji v budce nestřídal
8. měli jsme obavy, jak to se snůškou dopadne
9. najednou se samec objevil – ano, znamenalo to, že se mladí vylíhli
10. v druhém týdnu se mladí k sobě okamžitě přitiskli, když jsme se k nim přiblížili
11. nepodařilo se nám je spočítat…
12. asi po 14 dnech od vylíhnutí byla mláďata opeřená a připravovala se opustit hnízdo
13. a jsou venku!
14. mláďata prozrazují krátká ocasní pera …
15. … a široký zobák atd. “

Popis končí bodem 61 … a příletem samce na jaře příštího roku.

https://www.sli­deshare.net/mar­celacz/rehci-na-terase

EKSOT123

Některé ptačí druhy se snad i střídají v sezení na vejcích oba rodiče. Prý hrdličky, občas labutě, atd. Většinou ale jen samičky.
Ale k tomu rehkovi. Bývá někde poblíž a čeká na vylíhnutí mláďat. Pak mu začne práce se sháněním potravy a krmením.
Jenže pozoroval jsem na dvorku, jak krmí rehčí samička: Přilétla s červem a sedla nejprve na střechu. Pozorovala, jestli je bezpečné letět k hnízdu a pak teprve nenápadně a bez okolků vlétla do hnízda nakrmit mladé.
A jak krmil sameček: letěl bez rozmyslu k hnízdu, přitom něco povrzával (asi oznamoval mladým, že jídlo se nese) a radostně poletoval u hnízda. Stejně velmi hlučný byl i při krmení a při odletu. Samička se poblíž hnízda zbytečně vůbec neukazovala a z chování partnera musela být na mrtvici.
A pak se má zato, že samci bývají rozumnější a mají větší přehled a nadhled. Tedy u slepičího kohouta to snad platí, ale není vše tak, jak si myslíme.

zjentek

2Eksot: ;D ;D ;D …Chtěl jsem annas nominovat, ale nejde to… Abych tímto krokem částečně neznevážil tvou odpověď, která je TAKÉ hodně vypovídající. (;