wendyX

Kde hledat původ slova „fundus“?

Jde mi o fundus v divadle- což je prostor, kde jsou uložené na př. kostýmy, rekvisity a pod. (tento výraz existuje i v medicíně, ale o to mi nejde). Jak, či odkud se dostal tento pojem do souvislosti s divadlem? A z jakého jazyka? Podvědomě mi to zní snad jako z latiny- ale to je skutečně jen pocit- skutečnost je možná zcela jiná…

Nejlepší odpověď
annas

"fundus = základ, půda. Od toho je odvozené slovo fundovaný.’
podložený, podpořený’. Od fundovat ‘podporovat, zajišťovat, z latinského fundare, zakládat, upevňovat "
Od stejného základu jsou slova :fond,  :fundamentální.
J. Rejzek: Etymologický slovník
-
Je to tak, užívá se v divadle ve významu, který jste uvedl.

Ještě doplním význam z nejnovějšího slovnku ASJC

"fundus
1.odborný výraz – . movité zařízení, inventář něj. podniku: f. instructus [-kt-] soubor předmětů nutných pro chod podniku;

2. oblast divadla či filmu – sklad stavebních a dekoračních dílů potřebných ke stavbě dekorace, sklad kostýmů s jejich doplňky."

Brala bych to tak, že tento movitý majetek tvoří jakýsi základ, fond, oděvů či ostatních rekvizit pro další použití v jiném divadelním představení, stejně tak je to i ve filmu.

Další odpovědi
ivzez

Také bych řekla, že v latině.