DomKrat2

Kde bych mohl sehnat levný akordeon? Případně co byste doporučili pro začátečníka, heligonku nebo klávesový akordeon?

chtěl bych se naučit na akordeon ale nevím jestli si vybrat heligonku nebo klávesový akordeon

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, co chcete hrát. Pokud vám stačí lidové a jednodušší „obyčejné“ písně, vyjde to nastejno.

Jinak naučit se hrát na helgionku je snazší, proto se na ní hrávalo v hospodách. Navíc je i na váhu lehčí, takže se lépe přenáší.

Dřevěné heligonky jsou dost drahé, levnější jsou celuloidové. Stejně levněji koupíte klávesový akordeon, bohužel o hru na tento nástroj není zájem v tzv. bývalých hudebních školách.

Ale před nákupem je třeba se poradit – neplatí u všech nabízených nástrojů, jak mnozí uvádějí – sednout a hrát. Zpravidla je třeba nástroje přeladit, vyměnit podlepky atd.

Na Slovensku v oblasti Terchové je hra na heligonku velmi rozšířená, existují dětské soubory, které na tento nástroj hrají. Bohužel, u nás tomu tak není. Hráčů ubývá, i když se najdou výjimky.

Znám několik vynikajících hráčů, ale nemohu vkládat odkazy, aby nešlo o reklamu.

Další odpovědi
Drap

Osobně si myslím, že lepší volba bude klávesový. Sleduj inzerci, popřípadě větší burzy a podobně.

orwell

Záleží na tom, jak vážně to bereš. Pokud nechceš být jen „šumař“ s pár lidovými písničkami, tak na heligonku zapomeň. Zbývá ti volba mezi pianovkou (klávesový akordeon), nebo chromatikou (knoflíkový chromatický akordeon). Já bych doporučil klasickou pianovku, se kterou jsem se v mládí taky řadu let „probíjel životem“. Chromatika má výhodu v tom, že uspořádání knoflíků pro pravou ruku umožňuje hrát melodie v různých tóninách (tj. transponování) bez nutnosti měnit prstoklad, což u pianovky nejde. Podle počtu basů (knoflíků pro levou ruku) si můžeš zvolit různě velký nástroj, maximum je tuším 120 basů. Míň jak 86 bych nebral. Ale záleží na tobě. Spíš bych se poradil s nějakým učitelem umělecké školy vyučujícím na tento nástroj, který ti rozhodně poradí fundovaně. Další informace najdeš např. zde:
https://search­.seznam.cz/?q=a­kordeon+bazar&oq=a­kordeon&source­id=szn-HP&sgId=QSIER­xqvQRPmQVAU_Vu­yROwoknLozG4jTSpfYG4iz­L%3D%3D&thru=sug&su=kc&a­q=4
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Knofl%C3%AD­kov%C3%BD_akor­deon
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Akordeon