bolak

Kde berou poslanci všechny ty novely a zákony k projednávání?

To jim někdo píše nebo si to vymejšlej sami? A je možný nějak navrhnout vlastní zákon a dostat ho do sněmovny, aby ho tam zkoukli, případně nějak rozpracovali?

Nejlepší odpověď
ratava

Většinu zákonů vypracovávají ministerstva, jejich šéfové je
pak prosazují ve vládě. Předtím však ke každému návrhu vydá
stanovisko legislativní rada vlády, která dbá na právní čistotu
zákonů, jejich soulad s ostatními předpisy a s právem EU.
Následně hlasuje o návrhu celá vláda, pokud jej schválí, putuje
do sněmovny. Vláda se vyjadřuje i ke všem ostatním návrhům
zákonů, které předkládají poslanci, Senát či zastupitelstva kra­jů…

Více zde: http://muff.uf­fs.net/skola/mu­zeo/mui19-pravni-normy/vznik-pravnich-norem-v-cr.pdf

a celkem polopatě je to i zde: http://mladez­.senat.cz/vznik-zakona/

Takže pokud nejste na ministerstvu, poslanec, v senátu, nebo nezastupujete kraj, tak žádný zákon do sněmovny asi nedostanete. .. I když možná pomocí petice a na ní nasbíraných podpisů se můžete domáhat nějaké úpravy zákona…

Další odpovědi
anonym

Návrhy zákonů se podávají Poslanecké sněmovně. Může je podat poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda nebo zastupitelstvo kra­je.

To znamená domluvit se minimálně se svým krajským zastupitelem nebo poslancem či senátorem.

Ano, návrhy zákonů si může poslanec psát sám, ale většinou je to skupina lidí, odborníků.

A jak vznikají zmetkyi? Návrh jde do PS a tam většina poslanců se vyjádří – tuhle větu smazat, tohle slovo nahradit apod., předkladatelé se pak diví co z toho vyleze. Předkladatel, pokud nedostane slovo, tak se nemůže ani vyjádřit. Tak vznikají právní zmetky.
př: Řápková předkládala vlastní návrh na zákaz pobytu v určité části obce, pokud tam osoba opakovaně páše výtržnictví, krade apod.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakym-zpusobem-se-postupuje-pri-podani-navrhu-k-uzakoneni

manon

:))) To jsem se pobavila. Promiň, představila jsem si naše poslance píšící, tvořící, zákon :))) Stačí, že dokážou nehorázně svými zásahy zmršit to, co napíší odborníci…
Doplňuji:
Ne, vlastní zákon asi nenavrhneš :) S jednotlivými návrhy zákonů se lze seznámit a lze je, myslím, připomínkovat.