annas

Kde a kdy se našla nejstarší bota na světě a z čeho byla vyrobena?

Nejlepší odpověď
kropitko

Oregonské sandály
K nejstarším botám na světě vůbec patří obuv, kterou archeologové našli ve třicátých letech v americkém Oregonu. Boty jsou upletené z pelyňkového lýčí a jsou staré deset tisíc let!

Zdroj: http://www.sa­lamander-news.cz/article_de­tail.php?news_id=151&new­s_parent=144&cnt_or­der=15

Další odpovědi
hanulka11

Nejstarší nalezená obuv se našla v jeskyních v severozápadní Americe. Jedná se o sandál zhotovený z kůry černobýlu. Odhaduje se, že stáří sandálu je asi 9000 let

Zdroj: http://www.rodina-finance.cz/ro­dina.200/damske-sandaly-na-jaro-a-leto-trendy-2011.20935.html

panenka

Nejstarší dochované boty jsou staré 10 tisíc let. Američtí vědci z Washingtonské univerzity v St. Louis se ale domnívají, že člověk nechodil bos už před 40 tisíci lety.[1] Žádné obutí z té doby se nezachovalo, ale důkazem jsou podle vědců kosterní ostatky tehdejších lidí. Nošení obuvi, ať už jakéhokoliv tvaru se projeví na kostech chodidla, které reagují na mechanický tlak Profesor Erik Trinkaus na teorii o prvních botách přišel náhodou, když si totiž všiml, že palce na lidské noze se před desítkami tisíc let začaly nápadně rychle zmenšovat. První lidé měli velké silné kosti palců na nohou, to proto aby mohli nést těžké věci, lézt po stromě a také proto, že víc chodili. Větší byly i ostatní kosti na nohách a to platilo jak pro neandrtálce, tak pro prvního moderního člověka. Při procesu rychlé změny prstů na nohách však zůstávaly silné kosti, což znamená, že byl odstraněn tlak na chodidla, nikoliv však na nohu a jediné možné vysvětlení byly boty, vysvětluje profesor Erik Trinkaus. Boty tak před čtyřmi desítkami tisíc let změnily způsob lidské chůze a rozložení jeho váhy při chůzi.

http://relax.li­dovky.cz/foto­.asp?r=ln-zajimavosti&fo­to1=PKS33afd4_bo­ta1.JPG

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bo­ta

vagra

V roce 2008 našla arménská studentka archeologie Diana Zardaryanová při vykopávkách v jeskyni Areni v horách Malého Kavkazu nejstarší
koženou botu
světa.
Botu vyrobili z jednoho kusu hovězí kůže zbavené srsti. Na patě a nártu byla sešněrována řemínkem provlečeným do dlouhé řady dírek. Bota dokonale sedla na nohu a vytvarovala se podle chodidla majitele.
Bezkonkurenčně nejstarší neleznou obuví jsou sandály z kůže a rostlinných vláken objevené v jedné z jeskyní v americkém státě Missouri.Ty jsou staré bezmála 7 500 roků.

Zdroj: zkráceno z-http://vtm.zi­ve.cz/aktuali­ty/nejstarsi-kozena-bota-sveta